ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 12:19

Patriot Almanya’yı karıştırdı

Patriot Almanyayı karıştırdı

Alman televizyon kanallarının iddiasına göre Tükiye, NATO ile Patroit füzeleri konusunda anlaştı.


Alman televizyon kanallarının iddiasına göre Tükiye, NATO ile Patroit füzeleri konusunda anlaştı. Resmi talebin yapılıp yapılmadığı Türk makamlarınca henüz teyit edilemedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Gazze’ye hareketinden önce Türkiye'nin NATO'dan Patriot füzesi talebine ilişkin olarak, muhtemel gelişmeler ve bütün ihtimaliyat planlamaları göz önüne alınarak müzakerelerde son aşamaya gelindiğini belirtmişti.

Alman televizyon kanalları ise son dakika olarak duyurdukları haberlerde Türkiye’nin bu yönde resmi talepte bulunduğunu iddia etti. Patroit füzelerin Türkiye’nin Suriye sınırına konuşlandırılacağı haberleri Brüksel’deki Türk NATO Daimi Temsilciliği’nden henüz teyit edilmedi.

TARTIŞMA BÜYÜYOR

Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle, Suriye'den gelebilecek olası saldırılara karşı Türkiye'ye Patriot füze savunma sistemlerinin konuşlandırılması tartışmasının dinmediğini aktardı.

Brüksel'deki AB Savunma Bakanları toplantısına katılan Almanya Savunma Bakanı Thomas de Maiziere, Türkiye'nin yakında Patriot füze savunma sistemleri için talepte bulunmasını beklediğini söyledi. De Maiziere, “En önemli şey, resmi talebin bugün ya da gelecek günlerde olması değil. Alman Patriot füze savunma sistemlerinin Türkiye'ye konuşlandırılması durumunda, bunların uçuşa yasak bölge oluşturulması için değil, NATO müttefiki Türkiye'nin savunulması amaçlı olması” dedi.

Türkiye'nin, Almanya’dan Patriot füze bataryaları talep edeceğine dair haberler Berlin’de tartışmalara yol açtı. Sosyal Demokrat ana muhalefet partisi, Federal Meclis'in onayı alınmadan Türkiye’ye asker ve silah gönderilemeyeceği tezini savundu.. NATO anlaşmalarına göre savunma amaçlı yardımlarda Kuzey Atlantik İttifakı Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı’nın vereceği kararın hükümet tarafından onaylanmasının yettiği ifade edildi. Almanya'da, NATO karargâhında alınan hangi kararların meclisten geçmesinin gerektiği tartışıladursun federal hükümet iç politik tartışma yaratmamak için Türkiye’den gelebilecek destek talebinin Meclis'e sunulacağını duyurdu.

ABD dışında sadece Hollanda ve Almanya’da bulunan modern Patriot’ların Türkiye’nin savunmasına katkıda bulunması kararlaştırıldığı takdirde, uçaksavar bataryalarını kullanacak Alman askeri personelinin de Türkiye’ye gönderilmesi gerekecek.

"HAYRET VERİCİ BİR DURUM"

Alman Sosyal Demokrat Partisi milletvekili Thomas Oppermann ittifak bünyesindeki dayanışma arayışını hükümeti eleştirme fırsatı olarak değerlendirerek Birinci Alman Televizyonu ARD’de, “Böylesine önemli sonuçlar doğurabilecek konuda hükümetin Suriye sınırında Alman silah ve askerini üslendirmeyi düşündüğünü muhalefetin gazete haberlerinden öğrenmesi son derece hayret verici bir durumdur. Savunma bakanının mecliste grubu bulunan partileri zamanında haberdar etmesi çok daha doğru olurdu. Çünkü Federal Meclis olmadan böyle bir kararın alınması mümkün değildir” diye konuştu

Parti Genel Sekreteri Andrea Nahles’in de Savunma Bakanı Thomas de Maiziere'yi meclisli dikkate almamakla suçlaması üzerine de Maiziere karar sürecine meclisin de dâhil edileceğini açıkladı. 45 yıl boyunca NATO bünyesindeki dayanışmadan en çok yarar sağlayan ülkenin Almanya olduğunu, dolayısıyla destek talep eden müttefik ülkelerle dayanışma içinde olacaklarını belirten Almanya Savunma Bakanı, Brüksel’de yaptığı açıklamada, bunun genel görüşme mi yoksa oylama şeklinde mi olacağı hakkında ise bilgi vermedi.

Savunma Bakanı Thomas de Maiziere, Türkiye’den gelebilecek herhangi bir yardım isteğinin “dayanışma düşüncesiyle” değerlendirileceğini, resmi başvurunun ne zaman geleceğinin önemli olmadığını, birkaç günden bu yana gayrı resmi temaslar yapıldığını, Türkiye’nin Patriot üslendirilmesini istemesinin sürpriz olmayacağını ve uçaksavar bataryaları istendiği takdirde en kısa zamanda karar verileceğini vurguladı.

Patriot’ların Türkiye'de konuşlandırılmasına Almanya Meclisi'nin karar verebileceğini belirten Sosyal Demokrat Parti Meclis Grubu Başkanı ve eski Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier ise, “Toprakları ve halkı saldırıya uğrayan ve tehdit altında olan NATO müttefiki Türkiye’nin destek istemeye hakkı vardır. Ortadoğu’daki son derece tehlikeli durum sebebiyle, Türkiye’nin tehdide maruz olup olmadığına ölçüp biçmeden karar verilemez” diye konuştu.

Alman koalisyon hükümetinin küçük ortağı Hür Demokrat Parti (FDP) de Patriot konuşlandırma konusunun meclise getirilmesi gerektiğini duyurdu.

KAYNAK:
Ajanslar
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER