ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Rüzgarlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Aralık 2012 Pazartesi 17:21

PASOK, ırkçı Altın Şafak'a savaş açtı


Yunanistan’da koalisyon hükümeti ortaklarından PASOK, ırkçı Altın Şafak (Hrisi Avgi) örgütüne savaş açtı. PASOK lideri Evangelos Venizelos, bir basın toplantısı düzenleyerek yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve toplumsal şiddeti körükleyen Neonazi yanlısı Altın Şafak ile toplumun bütün kesimlerini mücadele etmeye davet etti. Venizelos, Altın Şafak’ı anayasa harici bir oluşum olarak nitelendirdi.

Yunanistan’da bu yaz yapılan seçimlerde topladığı yüzde 7 civarındaki oyla parlamentoya giren ırkçı Altın Şafak’ın sık sık ölüme varan şiddete başvurması, PASOK’u harekete geçirdi. Altın Şafak’ın yabancılara yönelik yüzlerce şiddet eylemine ve toplumu terörize etme çabalarına dur denilmesini isteyen PASOK lideri Venizelos, Altın Şafak problemi ile cezai müeyyideler uygulanarak mücadele edilebileceğini kaydetti.

PASOK’un Altın Şafak’a karşı yürüteceği girişimler hakkında detaylı açıklamalarda bulunan Venizelos, Anayasa’nın 29. maddesinin partilerin kapatılmasına olanak vermediği için “Ceza Kanunu’nun bütün kritik hükümlerinin uygulanmasını ve Altın Şafak’ın işlediği suçlara ilişkin gerekli uyarlamaların yapılmasını” istedi. Altın Şafak’ı anayasa harici bir kurum olarak nitelendiren Venizelos, “Altın Şafak fenomeni ile savaşmanın bütün aletleri Ceza Hukuku ve Meclis’in kanunlarıdır.” dedi.

Venizelos, aşırı sağ partiye yönelik partiler arası bir girişim oluşturulması konusunda Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas ve Meclis Başkanı’nın acilen konudan haberdar edilmesini de istedi. Bu konuda uluslararası örgütler, STK’lar, okullar, kilise ve Batı Trakya’daki müftüler başta olmak üzere bütün partilerin harekete geçmelerini isteyen Venizelos, PASOK’un nazizme sabır göstermeyeceğini ifade etti. Venizelos, Altın Şafak’ın polis, okul, kilise ve medyadaki tehlikeli etkisine özellikle dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Medyanın “lifestyle” tarzı Altın Şafak yayınlarını eleştiren Venizelos, “Ekonomik krize karşı faşizmi, yabancı düşmanlığını, nazizmi ve şiddeti kabul etmiyorum.” ifadelerini kullandı. Altın Şafak’a oy verenlerin siyasi bir tercihte bulunmadıklarını anlamaları gerektiğini belirten PASOK lideri Venizelos, Mussolini ve Hitler’e de oy verenlerin halkın toplandığı bir oluşum olmadığını söyledi. Venizelos, geçen hafta yaptığı açıklamada Altın Şafak’ın anayasa harici bir oluşum olduğunu söylemişti.

ANA MUHALEFETTEN İLGİNÇ AÇIKLAMA

Venizelos’un açıklamalarını iletişimsel bir çaba olarak değerlendiren ana muhalefet Radikal Sol ittifak (SYRİZA), faşizmin yükselişini kurumsal yasaklamanın engel olmak yerine daha da güçlendireceğini savundu. SYRİZA, asıl ekonomik kriz programının halkı ve demokrasiyi tehdit ettiğini savundu.

BREİVİKLİ IRKÇI ALTIN ŞAFAKLA MÜCADELE VİDEOSU

“Hepimiz ırkçı ve toplumsal şiddetin kurbanı olabiliriz. Neonazizme, cuntaya nostalji duyanlara ve şiddet taraftarlarına HAYIR diyoruz.” Sloganı eşliğinde hazırlanan video spotunda, Altın Şafak’ın şiddet yanlısı açıklamaları ile eylemlerine yer veriliyor. Videoda 77 kişinin katili Norveçli cani Breivik’in görünlerinin de yer alması dikkat çekti.

Yunanistan'da Altın Şafak'ın kapatılmasını PASOK'un yanı sıra Selanik Belediye Başkanı Yannis Butaris de istemişti. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER