ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2012 Pazartesi 07:38

Paşa, Suudi Arabistan'da

Paşa, Suudi Arabistanda


Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Suudi Arabistan'daki mevkidaşı Hüseyin bin Abdullah al-Kabil’in daveti üzerine başkent Riyad’a geldi.

Orgeneral Özel, Riyad Havaalanı'nda Genelkurmay Başkanı Hüseyin bin Abdullah al-Kabil, kuvvet komutanları, Büyükelçi Ahmet Muhtar Gün ile eşi, T.C. Büyükelçiliği Askeri Ateşesi Kurmay Albay Rıfkı Keser ve elçilik mensupları tarafından karşılandı.

Genelkurmay Başkanı Özel'in 21 Kasım'a kadar Suudi Arabistan Krallığı’na resmi bir ziyaret yapmak üzere geldiğini belirten Büyükelçi Gün, “Ziyareti sırasında Suudi Arabistan Başbakan Birinci Yardımcısı ve Savunma Bakanı Veliaht Prens Salman bin Abdulaziz, Savunma Bakan Yardımcısı Prens Halid bin Sultan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Abdullah Al-Kabil ile görüşmelerde bulunacak, Al Kharj’da bulunan askeri kurum ve kuruluşları ziyaret edecek” dedi. Gün, Genelkurmay Başkanı Özel’in ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Kral Abdullah ve Veliaht Prens Salman’a iyi dilek mesajlarını tevdi edeceğini söyledi.

Özel'in görüşmeleri ile eşzamanlı olarak Riyad’a gelecek ikinci bir üst düzey askeri heyetin, Türkiye - Suudi Arabistan Askeri İşbirliği Çerçeve Anlaşması uyarınca kurulan Ortak Askeri Komite’nin ilk toplantısını gerçekleştireceğini belirten Büyükelçi Gün, bu kapsamda iki ülke arasında imzalanmış olan Askeri Eğitim İşbirliği Anlaşması’nın uygulanmasına ilişkin hususların ele alınacağını anlattı. Gün, bu düzeyde yaklaşık 20 yıl aradan sonra ilk kez ziyaret gerçekleştirildiğini hatırlattı.

Genelkurmay Başkanı Özel, Suudi Arabistan temasları sırasında T.C. Riyad Büyükelçiliği’ni de ziyaret etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER