ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Mart 2017 Çarşamba 17:04

Paris'e yakın hayvanat bahçesinde boynuzu için gergedan öldürdüler!

Parise yakın hayvanat bahçesinde boynuzu için gergedan öldürdüler!

Thoiry Hayvanat Bahçesi‘nin müdürü Duguet: "Gergedanın öldürülmesi karşısında ben ve hayvanat bahçesi çalışanları olarak büyük bir şok yaşadık. Paris’e 45 dakika mesafede bunun yaşanması şaşırtıcı" "İlk kez böyle bir saldırıyla karşı karşıya kaldık. Avrupa’da hayvanların güvenliği konusunda bundan sonra yeni bir dönem başlayacaktır"


Fransa’nın başkenti Paris yakınlarında, boynuzu için öldürülen gergedanın bulunduğu Thoiry Hayvanat Bahçesinin Müdürü Thierry Duguet “Gergedanın öldürülmesi karşısında ben ve hayvanat bahçesi çalışanları olarak büyük bir şok yaşadık. Paris’e 45 dakika mesafede bunun yaşanması şaşırtıcı.“ dedi.

AA muhabirine konuşan Duguet, gergedana yönelik bir saldırı beklemediklerini belirterek, “3 kapı kırılıp (gergedan) kurşunlanarak öldürülmüş. Genelde bu tür olaylar Afrika’da tabiatta oluyor. Böyle bir vaka Avrupa’da ilk kez gerçekleşti. Buna hazır değildik. Gergedanın öldürülmesi karşısında ben ve hayvanat bahçesi çalışanları olarak büyük bir şok yaşadık. Paris’e 45 dakika uzaklıkta böyle bir olay gerçekleşmesi bizi çok şaşırttı.“ diye konuştu.

Hayvanat bahçesinin güvenliğine ilişkin bir soruşturma yürütüldüğünü söyleyen Duguet, "Henüz bilmiyoruz. Farklı seviyelerde güvenlik önlemlerimiz var. Üç büyük demir kırılarak açılmış. Her yerde kameralar var ve hayvanat bahçesinde yaşayanlar da var. Konuya ilişkin soruşturma sonrası güvenlikteki zafiyetin neler olduğu ortaya çıkacak." ifadelerini kullandı.

Duguet, Avrupa’da birçok meslektaşından büyük destek aldığını vurgulayarak, "Nasıl bir silah kullandılar bilmiyoruz. İlk kez böyle bir saldırıyla karşı karşıya kaldık. Avrupa’da hayvanların güvenliği konusunda bundan sonra yeni bir dönem başlayacaktır. Asya’da bu karaborsanın çok yaygın olduğunu biliyoruz. Boynuzunun tedavi amaçlı kullanıldığı belirtiliyor ancak bunun bilimsel bir dayanağı yok.” şeklinde konuştu.

Pazartesi akşamı Paris’e 50 kilometre uzaklıktaki Thoiry Hayvanat Bahçesine düzenlenen saldırıda Vince adlı beyaz gergedan başında vurularak öldürülmüş ve boynuzlarından birisi testere ile kesilmişti. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER