ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Mayıs 2014 Perşembe 15:24

Papa Franciscus'tan diplomasi atağı

Papa Franciscustan diplomasi atağı

Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus'un Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'i 8 Haziran'da Vatikan'da buluşturmaya hazırlandığı ileri sürüldü.


İtalyan "Il Messaggero" gazetesinin haberine göre, geçen hafta sonu Ürdün, Filistin ve İsrail'den oluşan Ortadoğu ziyaretinde barış sürecine katkıda bulunmak için Abbas ile Peres'i Vatikan'da birlikte dua etmeye davet eden Papa'nın, bu buluşmaya 8 Haziran'da ev sahipliği yapabileceği belirtildi. Papa'nın çağrısına iki lider de olumlu yanıt vermişti.
Aynı haberde, üçüncü dış gezisini 13-17 Ağustos tarihlerinde Güney Kore'ye yapacak Papa Franciscus'un, Ortadoğu'dakine benzer tarihi bir adım atabileceği belirtildi.
Genç Asyalılarla buluşmak üzere Güney Kore'ye gidecek ruhani liderin Kuzey Kore'nin Kaoseng bölgesine geçebileceği, bunun için diplomasinin devrede olduğu ifade edildi.
Papa Franciscus, çarşamba günleri yaptığı genel oturumda da geçen hafta sonu yaptığı "kutsal topraklar" ziyaretini değerlendirmiş ve Fener Rum Patriği Bartholomeos ile yaptığı tarihi görüşmeyi anımsatarak, 1054 yılında Ortodoks Doğu Roma ve Katolik Batı Roma ayrılığını teşvik ettikleri için af dilemişti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER