ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Nisan 2014 Perşembe 23:10

Papa Franciscus, ayak yıkadı

Papa Franciscus, ayak yıkadı

Papa Franciscus, Paskalya Bayramı öncesinde Roma'daki bir bakımevini ziyaret ederek, ayak yıkama ritüelini gerçekleştirdi.


Katoliklerin bu hafta sonu kutlamaya hazırlandığı Paskalya Bayramı öncesinde Papa Franciscus, "Kutsal Perşembe Töreni" çerçevesinde Roma'daki bir bakımevini ziyaret ederek, ayak yıkama ritüelini gerçekleştirdi.

Roma dışındaki Don Gnocchi Bakımevi'ni ziyaret eden Papa Franciscus, yaşları 16 ile 86 arasında değişen, Libyalı bir Müslüman'ın aralarında yer aldığı farklı milletlerden, çeşitli hastalıkları bulunan 12 engellinin ayağını yıkayıp, öptü.

Hz. İsa'nın, çarmıha gerilmeden bir gün önce sevgisini göstermek için 12 havarisinin ayağını yıkamasıyla başlayan geleneği sürdüren Papa Franciscus, İsa Peygamber'in kendilerine, bir diğerinin hizmetkarı olmayı miras bıraktığını söyledi.

Papa, engellilerin ve bakımevi çalışanlarının Paskalya Bayramı'nı da kutladı.

Önceki papaların aksine

Fransiscus, önceki papaların aksine rahiplerin yerine yardıma muhtaçlar ile mahkumların ayağını yıkamayı tercih etmişti. Fransiscus, geçen yıl da Casal Marmo Islahevi'nde, Müslüman ve Ortodoks mahkumların da aralarında bulunduğu 12 kişinin ayağını yıkamıştı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER