ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mayıs 2013 Cumartesi 21:24

Pakistan’da tarihi seçimlerde oy verme işlemi sona erdi


Pakistan’da tarihi parlamento ve eyalet seçimlerinde oy verme işlemi yerel saatle 18.00 itibariyle sona erdi. Pakistan Seçim Komisyonu, Pencap eyaletinde seçimlere katılımın yüksek olduğunu duyurdu.

Pakistan Seçim Komisyonu Genel Sekreteri İştiag Ahmed, basın toplantısında yaptığı açıklamada, seçim merkezlerinin 18.00 itibariyle kapandığını ve oy verme işleminin sona erdiğini bildirdi. Ahmed, “Pakistan Seçim Komisyonu, seçimlerin yapılmasında başarılı oldu. Pencap eyaletinde seçimlere katılım yüksek kaydedildi.” dedi.

Bu arada Pakistanlı yetkililer, seçim merkezlerinin geç açıldığı ülkenin güneyindeki liman şehri Karaçi’de 7 seçim merkezinde oy verme işleminin 20.00’a kadar devam edeceğini açıkladı.

Seçime katılım ile ilgili kesin bilgiler vermeyen Pakistan Seçim Komisyonu Genel Sekreteri İştiag Ahmed, sadece ülke genelinde katılımın çok iyi olduğunu ifade etmekle yetindi.

Seçimlerle ilgili yapılan yolsuzluk iddiaları ile ilgili de konuşan Ahmed, “Biz hiçbir şeyi saklamayacağız. Eğer her hangi bir seçim bölgesinden bir şikayet gelirse, onu ciddiyetle inceleyeceğiz.” dedi.

OY VERME İŞLEMİ BİR SAAT UZATILDI

Bu arada yerel saatle 17.00’da sona ermesi beklenen seçimler, 18.00’da sona erdi. Bazı bölgelerde ise oy verme işlemi 20.00’a kadar uzatıldı.

Pakistan, seçimlerde oy verme işlemini ülke genelinde bir saat uzattı. Pakistan seçim komisyonu ayrıca ülkenin güneyindeki liman şehri Karaçi’de 8 seçim merkezinde oy verme saatini 20.00’a kadar uzattı. Oy verme işlemi yerel saatle 08.00’de başlarken, 17.00’da sona ermesi planlanmıştı.

Bu arada ülke genelinde bazı bölgelerde seçim merkezlerinin geç açıldığı ile ilgili haberler geldi. Sosyal paylaşım sitelerinde seçimlerle ilgili bilgiler paylaşan vatandaşlar ve gazeteciler, bazı bölgelerde seçim merkezlerinin öğlen saatlerinde açıldığı bilgisini verdi.

Vatandaşlar seçim merkezlerinin geç açılmasının sebeplerinin oy pusulası ve seçim sandıklarının geç getirilmesi ve seçim görevlilerinin de geç gelmesi olduğunu aktardı.

Karaçi’de bir seçim merkezinde bekleyen gazeteci Ayeşa Tammi Hag ise 250 numaralı seçim merkezinin 16.30 itibariyle halen açılmadığını ifade etti. Pakistan seçim komisyonunun oy verme işlemini uzattığı merkezler arasında bu bölge de yer aldı.

Pakistan halkı ise 66 yıl aradan sonra ilk defa seçimle gelen iki sivil hükümet arasında iktidar değişiminin yaşandığı seçimlere ilgi gösterdi. Seçimlere katılımın bir önceki seçime göre yüksel olduğu ifade ediliyor.

Seçmenler ülke parlamentosu ve eyalet meclis üyeleri için oy kullanırken, bu parlamentolar da daha sonra yeni başbakan ve eyalet yöneticilerini seçecek.

SEÇİM ÖNCESİ VE SEÇİM GÜNÜ ŞİDDET OLAYLARI

Öte yandan seçim kampanyaları dönemi ise şiddet olaylarına sahne olurken, 100’den fazla kişi ölmüştü. Pakistan’ın liman şehri Karaçi’de bugün sabah meydana gelen patlamada 11 kişi ölürken, yaklaşık 40 kişinin de yaralandığı açıklandı. Quaidabd bölgesinde yaşanan patlamada, bir adayın hedef alındığı bildirildi.

Pakistan’ın liman şehri Karaçi’de bugün sabah meydana gelen patlamada 11 kişi ölürken, yaklaşık 40 kişinin de yaralandığı açıklandı.
Pakistan’ın Geo News televizyonu, Karaçi’nin Peerabad bölgesinde ise bir otobüste patlama meydana geldiği ve birkaç kişinin yaralandığını duyurdu. Karaçi’de ayrıca Meclisi Vahdeti Müslümin partisinin Karaçi eyalet meclisi üyeliğine aday Aşgar Abbas’ın kaçırıldığı da gelen bilgiler arasında.

Belucistan eyaletinin Chaman şehrinde ise Killi Faizo bölgesinde seçim merkezinde yaşanan çatışmada 4 kişinin öldüğü aktarıldı. Chaman şehrinde ayrıca bir seçim merkezi yakınında 2 aracın ateşe verildiği belirtildi. Yine Belucistan’ın Kachlak bölgesinde el bombalı saldırıda 6 kişi yaralandı.

Pakistan Talibanı intihar saldırıları düzenleme tehdidinde bulunurken, seçim merkezlerinde güvenlik için 600 binde fazla polis ve asker görevlendirildi.

Bu arada güvenlik önlemleri çerçevesinde Pakistan, İran ve Afganistan sınırlarını oy verme işlemine saatler kala kapattı. Yetkililer, sınırların gelecek 3 gün zarfında da kapalı kalacağını açıkladı.

ÖĞLE SAATLERİNDE SEÇİMLERE KATILIM ORANI YÜZDE 30

Pakistan’da parlamento ve eyalet seçimlerinde öğle saatleri itibari ile katılım oranının yüzde 30’a ulaştığı açıklanmıştı. Taliban’ın saldırı ve halka evlerinden çıkmama tehditlerine rağmen halkın seçim merkezlerine akın ettiği kaydedildi.

Pakistan seçim komisyonu, tarihi seçimlerde öğle itibari ile katılım oranının yüzde 30’a ulaştığı ve gün sonuna kadar yüzde 60’a ulaşmasını beklediklerini açıkladı. Seçim komisyonu sözcüsü Khurshid Alam, basına yaptığı açıklamada, “Seçimlere katılım oranı ümit verici. Şu an yüzde 30’a ulaştı ve gün sonuna kadar yüzde 60’ı bulmasını bekliyoruz.” dedi. Alam, bu sonucun geçtiğimiz seçimlere kıyasla daha yüksek olduğunu söyledi.

Başkent İslamabad’daki bazı seçim merkezlerinde yerel saatle 13.00 itibariyle katılım oranının yüzde 50’i bulduğu ifade ediliyor. Pakistan’da 2008 yılında yapılan seçimlere katılım oranı yüzde 44’te kalmıştı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER