ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2014 Salı 12:05

Pakistan'da Taliban'a hava operasyonu


Pakistan savaş uçakları, Veziristan bölgesine havadan operasyon düzenledi. Operasyonda en az 27 kişinin öldüğü kaydedildi.

Yapılan açıklamada Taliban militanları için intihar bombacılığı ve patlayıcı madde eğitiminin verildiği yere operasyonun düzenlendiği belirtildi.

Operasyonlar sonucu bölgede göç yaşanmaya başladığı ifade edilirken, sivil kayıplara sebebiyet verilip verilmediği henüz öğrenilemiyor.

Taliban ile Pakistan arasındaki barış müzakerelerinin çökmesinin ardından ordu Taliban'ın çoğunlukla konuşlandığı yer olarak bilinen Veziristan bölgesinde hareketliliğini arttırdı.

Barış müzakerelerinin sürdüğü haftada Taliban tarafından kanlı saldırıların gerçekleşmesi ve 2010 yılında kaçırılan 23 Pakistan askerinin infaz edildiğinin doğrulanmasının ardından, Genelkurmay Başkanı Rahil Şerif ile görüşen Başbakan Navaz Şerif, saldırılara sert bir şekilde cevap verileceğini duyurmuştu.

Pakistan’da aşiret kanunlarına göre federal yönetilen 7 kabile alanlarından biri olan Kuzey Veziristan, Pakistan Talibanı olarak bilinen Tahrik-i Taliban Pakistan (TTP) ve El Kaide militanlarının çoğunlukla konuşlandığı yer olarak biliniyor.

 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER