ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mayıs 2013 Cumartesi 12:02

Pakistan’da seçime bombalı saldırı

Pakistanda seçime bombalı saldırı

Pakistan halkı tarihi genel seçimler için sandık başına giderken bombalı saldırı ile karşılaştı.


Pakistan halkı tarihi genel seçimler için sandık başına giderken, ülkenin en büyük şehirlerinden Karaçi’de gerçekleştirilen bombalı saldırıda 11 kişi hayatını kaybetti, 36 kişi de yaralandı. Saldırıyı Taliban üstlendi.

Pakistan halkı tarihi genel seçimler için sandık başına giderken, Taliban, etnik Peştunlar’ın desteklediği Ulusal Halk Partisi (ANP) Sind bölgesi meclis adayı Emanullah Mehsud’u hedef alan bir saldırı gerçekleştirdi.

Karaçi Emniyet Teşkilatı’ndan Mazhar Nevaz yaptığı açıklamada, Mehsud’un saldırıdan yara almadan kurtulduğunu bildirdi.

Görgü tanığı ve olayda hafif yaralanan Muhammed Yusuf ise, "ANP adayı olan kardeşimle yürüyorduk, birden şiddetli bir patlama oldu. Patlamanın ardından, hemen patlamanın olduğu noktaya gittik. Olay yerinde çok kötü bir sahne vardı, bacaklarını, kollarını kaybetmiş insanlar yerlerde yatıyordu" diye konuştu.

SALDIRIYI TALİBAN ÜSTLENDİ

Bu arada Taliban sözcülerinden İhsanullah İhsan, saldırının sorumluluğunu üstlendi. İhsan, "Gururla bu saldırının sorumluluğunu üstleniyoruz. Bu saldırıyı biz gerçekleştirdik, daha fazlasını da gerçekleştireceğiz" ifadelerini kullandı.
Taliban, seçimlere giden süreci kana bulamak için Nisan ayından bu yana gerçekleştirdiği saldırılarda en az 130 kişi hayatını kaybetmişti.

Pakistan’da tarihi seçimlerin olaysız geçmesi için ülke genelinde 600 bin polis ve güvenlik görevlisinin oy kullanma merkezleri çevresinde konuşlandırıldığı belirtildi.
 

KAYNAK:
İHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER