ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Temmuz 2014 Çarşamba 12:42

Pakistan’da militanlara operasyon: 35 ölü

Pakistanda militanlara operasyon: 35 ölü

Pakistan ordusu bilgilendirme merkezi ISPR, Şavaley vadisine havadan yapılan operasyonlarda 35 militanın etkisiz hale getirildiğini açıkladı.


Pakistan’da ordunun, hükümetin talimatı ile ülkenin Kuzey Veziristan bölgesinde militanlara yönelik havadan ve karadan başlattığı operasyonlar devam ediyor.

Zarb-ı Azb adlı operasyonda bugün itibari ile ölen militan sayısı 500'ü geçti. Operasyon kapsamında bölgedeki iller birer birer tahliye ediliyor. Militanların en çok bulunduğu tahmin edilen Miramşah ili tamamen tahliye edildi ve ordunun kontrolüne geçti.

Öte yandan militan ve askerler arasında çıkan çatışmada biri yüzbaşı olmak üzere 4 asker hayatını kaybetti.

Kapsamlı operasyonunun sebebi olarak, liman şehri Karaçi’de miltanlar tarafından gerçekleştirilen ve 27 güvenlik görevlisinin öldüğü havaalanı saldırısı gösterildi.

Birçok kampın bulunduğu belirtilen bölgede sivil halk, başka bölgelere nakledildi. Ayrıca bölgede teslim olmak isteyen militanlar için teslim olma noktaları bulunuyor.

Operasyon sebebi ile sivil halk da zorluklar çekiyor. Şu ana kadar bölgelerden 1 milyona yakın insan tahliye edilerek evlerinden göç etmek zorunda bırakıldı.

Pakistan’da hükümet ile Pakistan Talibanı olarak bilinen Tahriki Taliban Pakistan (TTP) arasında yapılan barış görüşmeleri sonuçsuz kaldı. Ülkede son zamanlarda TTP ve onun şemsiyesi altında bulunan örgütlerin düzenlediği kanlı saldırılar müzakereleri çıkmaza sokmuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER