ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL35°C
Sıcak
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Aralık 2014 Pazar 13:10

Pakistan'da İHA saldırısı

Pakistanda İHA saldırısı

Pakistan'da, ABD'ye ait insansız hava aracının (İHA) saldırısında ikisi El Kaide üyesi dört militanın öldürüldüğü bildirildi.


Pakistan'da, ABD'ye ait insansız hava aracının (İHA) saldırısında ikisi El Kaide üyesi dört militanın öldürüldüğü bildirildi.

Pakistan askeri kaynaklarından edinilen bilgiye göre, ülkenin Afganistan sınırındaki aşiret bölgelerinden biri olan Kuzey Veziristan'ın Datta Khel bölgesindeki bir eve İHA ile saldırı düzenlendi. Saldırıda ikisi El Kaide üyesi 4 kişi öldü. Ölenlerden birinin, El Kaide liderlerinden, Pakistan uyruklu ''Ömer Faruk'' adlı kişi olduğu öğrenildi.

Geçmişte El Kaide'nin Pakistan'daki sözcülüğünü yaptığı belirtilen Ömer Faruk, 2009'da örgütün Güney Asya bölgesi içinde üst düzey göreve getirilen ilk Pakistanlı olmuştu.

Pakistan'da, 2004'ten bu yana ABD tarafından 400'ün üzerinde İHA saldırısı düzenlendiği ve bu saldırılarda çoğu sivil olmak 300 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiği biliniyor. Pakistan hükümeti her defasında kınayıp, bunları egemenlik ihlali olarak nitelendirse de saldırılar sona ermiyor.

Öte yandan, Pakistan ordusunun 15 Haziran'da Kuzey Veziristan bölgesinde Pakistan Talibanı militanlarına karşı başlattığı operasyon devam ediyor. Operasyon kapsamında bin 500 militanın öldürüldüğü, 300'ün üzerinde kişinin tutuklandığı,100'den fazla askerin hayatını kaybettiği aktarıldı.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER