ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Eylül 2013 Çarşamba 17:16

Özoğuz ve Giousouf, göçmen oylara talip


Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Başkan Yardımcısı Aydan Özoğuz ve Hıristiyan Demokrat Birlik’in (CDU) ilk Türk Federal Meclis üyesi adayı Cemile Giousouf, göçmen seçmenlerden 22 Eylül’deki genel seçimlerde oylarını muhakkak kullanmalarını istedi. Berlin Türk-Alman Gazetecileri Yuvarlak Masası’nın “Siyasete karşı ilgisizlik: Türk kökenlilerin seçimlere katılımı nasıl teşvik edilebilir?" konulu toplantısının ilk konukları olan Özoğuz ve Giousouf, göçmenler arasında siyasete karşı ilgisizliği tartıştı.

Alman seçim sisteminin daha değişik olmasından dolayı birçok vatandaşın sandıktan uzak durduğunu belirten Özoğuz, “Bu konuda mutlaka aydınlatma ve bilgilendirme çalışmalarına ihtiyaç var.” dedi. Özoğuz, göçmelerin oy kullanma ve kendini yerli hissetmelerinde engel olan vatandaşlık meselesinde çözümün çifte vatandaşlık olduğunu söyledi.

Giousouf ise partisinin herkese açık bir parti olduğunu, SPD’nin yıllardır göçmenleri oyalayıp bir şey yapmadığını, CDU’nun ise görünenin aksine göçmenler için adımlar attığını savundu. Partisinin içinde kendisi gibi çifte vatandaşlığı isteyenlerin olduğunu ifade eden Giousouf, parti içinde bu konuda fikrin değişmesi için uğraşmak gerektiğini belirtti.

Berlin Türk-Alman Gazetecileri Yuvarlak Masası, Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası (TD-IHK) Erhard Brunn Interkulturelle Kooperationen (EBIK) ile işbirliğiyle iki ayda bir toplanacak.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER