ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ekim 2012 Salı 11:50

Özbekistan ve Türkiye ilişkileri yeni süreç arifesinde

Özbekistan ve Türkiye arasında uzun süredir soğuk dönemde bulunan ilişkiler yeni bir sürece girdi.


Özbekistan ve Türkiye arasında uzun süredir soğuk dönemde bulunan ilişkiler yeni bir sürece girdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın yarın başlayacak Özbekistan ziyaretiyle durgun durumdaki çok yönlü ilişkilerin yeni bir ivme kazandırması bekleniyor. Ziyaret kapsamında yarın başlayacak Taşkent Turizm Fuarı’na da katılacak Bakan Günay, burada bir dizi ikili temasta da bulunacak.

Ziyaret öncesinde, Özbekistan Dışişleri Bakanlığı’nın, Türkiye’nin Taşkent Büyükelçisi Mehmet Sertaç Sönmezay’la bakanlıkta ilk defa bir istişare görüşmesi yapması anlamlı bulundu. Özbekistan basınının geniş yer verdiği görüşme, iki ülke arasındaki ilişkilerde yeni bir sayfa açma bakımından önemli bir adım olarak değerlendirildi.

    Görüşmede, ikili işbirliğinin geliştirilmesi ve ileriye yönelik çeşitli düzeylerdeki temasların programıyla ilgili konular üzerinde durulduğu belirtildi. Görüşmede, ayrıca tarafların iki ülke dış politika kurumları arasında ileriye dönük planlanan istişareler konusunda da görüş alış verişinde bulunduğu kaydedildi.

    Öte yandan Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İslam Karimov’un, Cumhuriyetin ilanının 89. yıl dönümü vesilesiyle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ayrı ayrı tebrik mesajı göndermesi gergin havayı daha da yumuşattı.
İki ülke arasında gerçekleşen son temaslar akabinde kısa sürede karşılıklı yapılacak üst düzey ziyaretlerin, 10 yılı aşkındır var olan soğuk vahayı daha da çabuk bertaraf etmede daha da etkili olması bekleniyor.

İki ülke arasında üst düzeyde uzun süredir karşılıklı ziyaretler yapılmıyor. Türkiye’den Özbekistan’a en son 2003’de Başbakan Erdoğan tarafından bir ziyaret gerçekleştirilmişti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER