ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Aralık 2012 Çarşamba 14:21

Özbekistan, ŞİÖ zirvesinde


Özbekistan, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te yapılan Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Başbakanlar Zirvesi’nde bölgedeki su meselesi gündeme getirdi.
Zirveye, Özbekistan adına katılan Başbakan Birinci Yardımcısı Rustam Azimov, Orta Asya’da kurulacak büyük ölçekli hidroelektrik santrallerinin uluslararası uzmanların denetiminden geçmesi gerektiği savundu. Bölgede ciddi manada su sorunu olduğunu dile getiren Azimov, “Orta Asya’da kurulması planlanan büyük ölçekli hidroelektrik santralleri bilirkişilerin denetiminden geçirildikten sonra faaliyete geçmeli.“ dedi.
Özbekistan, bölgedeki sınır aşan sular konumunda olan Sırderya ve Amuderya nehirlerinin aşağısında yer alıyor. Coğrafik yapısı nedeniyle bölgedeki su dengesinden en çok etkilenen ülke konunda olan Özbekistan, sınır aşan suların başında bulunan Kırgızistan ve Tacikistan büyük ölçekli, hidroelektrik santralleri yapmalarına ısrarla karşı çıkıyor. Bölgede su tartışmasının devam ettiği sırada, Kırgızistan’ın Kambar Ata-1, Tacikistan’ın da Rogun hidroelektrik santralleri projeleri devam ediyor.
Petrol ev doğalgaz fakiri Kırgızistan ve Tacikistan ise enerji talebi açığını kapatmak için elektrik enerjisine yönelmeleri gerektiğini savunuyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER