ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ocak 2013 Çarşamba 14:00

Özbekistan, sınırdaki olaylara tepkili


Taşkent yönetimi, Kırgızistan’ın toprakları içinde yer alan Özbekistan’a ait Şoğ ilçesinde çıkan olaylara tepki gösterdi. Özbekistan, çıkan etnik olaylarda 5 vatandaşının ağır yaralandığını ve çok sayıda kişinin ise bölgede mahsur kaldığını öne sürdü.

Özbekistan Milli Güvenlik Hizmeti Devlet Sınırlarını Koruma Komitesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, Kırgızistan’ın Batken vilayetinde Çarbak sınır karakolu askerlerinin ikili anlaşmalar ve uluslararası normları hiçe sayarak Özbekistan’a ait topraklarda elektrik direklerini yerleştirmeye çalıştığını ve Özbek sınır yetkililerinin uyarılarını dikkate almadığı dile getirildi. Bu arada Soğ yerleşim alanındaki 60 bine yakın insanın mahsur kaldığı belirtiliyor.

Olaylar üzerine Soğ çevresindeki tüm sınır kapıların kapatılması üzerine ilçede yaşayan halkın Özbekistan’la bağlantısının kesildiği dile getirildi. Özbekistan’a daha önce gidenlerin de Soğ’a dönemediği haber veriliyor. Diğer taraftan Soğ sakinlerince rehin alınan Kırgızistan vatandaşlarının tamamı serbest bırakılırken, Soğ etrafında giriş ve çıkışlara kapatılan sınır kapılarının ne zaman açılacağı konusunda ise henüz bir açıklama yapılmadı.

Önceki gün Soğ'da Kırgız ve Özbekler arasında çıkan olaylarda her iki taftan yaralananlar olmuş, çok sayıda Kırgız rehin alındıktan sonra serbest bırakılmıştı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER