ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Nisan 2013 Pazartesi 22:02

Özbekistan, Fergana vadisine demiryolu inşa edecek


Özbekistan, ülkenin doğusundaki Fergana vadisini diğer bölgelerle doğrudan bağlayacak demiryolu hattı inşa edecek.
     Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov, Andican vilayet meclisi toplantısında yaptığı konuşmada, Andican, Fergana ve Namangan vilayetlerinin bulunduğu Fergana vadisinin ülkenin diğer bölgeleriyle demiryolu bağlantısının çok fazla gelişmediğini dile getirdi.
     Yaklaşık 10 milyon insanın yaşadığı Fergana vadisinin diğer bölgelerle demiryolu bağlantısının eksikliğini göz ardı etme hakkına sahip olmadıklarını vurgulayan Kerimov, hükümetin uzun zamandan bu yana Fergana vadisini ülkenin diğer bölgeleriyle bağlayacak ve yüksek dağ geçidinden geçecek 125 kilometrelik "Angren-Pap" demiryolu inşaatı projesi üzerinde durduğunu açıkladı.
     Kerimov, söz konusu projenin hayata geçirilmesi halinde ülkenin tüm bölgelerini bağlayacak tek bir ulusal demiryolu ağına sahip olacağını ifade etti.
     Fergana vadisi demiryolu projesinin stratejik öneme sahip olduğunu dile getiren Kerimov, projenin 2014-2015 yıllarında gerçekleştirilerek 2016'da tamamlanacağını ve Fergana vadisine demiryoluyla doğrudan gidebileceklerini söyledi.
     Özbekistan Devlet Demiryolları kurumu verilerine göre, söz konusu projenin toplam maliyeti 1,9 milyar dolar. Projenin, Özbekistan Demiryolları İşletmesinin öz kaynaklarının yanı sıra uluslararası finans kuruluşlarının kredileriyle hayata geçirilmesi planlanıyor.
     Toplam uzunluğu 125 kilometre olan "Angren-Pap" demiryolu, "Kamçık" yüksek dağ geçidinde inşa edilecek 2 tünel ile Fergana vadisini diğer bölgelere bağlayacak. Söz konusu projenin hayata geçmesiyle Özbekistan'ın bu bölgeleri arasındaki demiryolu taşımacılığı için Tacikistan topraklarını kullanmasına da gerek kalmayacak.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER