ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Şubat 2014 Cumartesi 14:24

Ortadoğu ve Afrika’nın en yaşanılır yeri: Dubai


Dünyanın önde gelen ticaret merkezlerinden Dubai, Ortadoğu ve Afrika ülkeleri arasında yaşam kalitesi açısından ilk sırada yer aldı.

Uluslararası insan kaynakları yönetim danışmanlığı firması Mercer'in 223 büyük şehri kapsayan "Yaşam Kalitesi Araştırması 2014''ün sonuçlarına göre, Birleşik Arap Emirlikleri’nin gözde şehri Dubai, bulunduğu bölgede birinci olurken, dünya genelinde 73. sırada yer aldı.

Bölgesel sıralamada Dubai’nin ardından BAE’nin başkenti Abu Dabi (78), Port Luis (82), Durban (85) ve Cape Town (90) Güney Afrika geldi. Listenin sonundaki altı şehir Ortadoğu ve Afrika’dan seçilirken, Irak’ın başkenti Bağdat, 223’üncü sıra yer alarak sonuncu oldu.

Listenin üst kısımlarında ise daha çok Avrupa şehirleri yer aldı. İlk üç sırada Viyana, Zürih ve Aukland (Yeni Zelanda) gelirken, dördüncü sıradaki Münih’i (Almanya) Vancouver (Kanada) takip etti. Avrupa’dan sıralamaya giren en son şehir ise Gürcistan’ın başkenti Tiflis (191) oldu.

Asya’dan sıralamaya giren ilk şehir Singapur (25) olurken, listede sırasıyla Japonya’dan Tokyo (43), Kobe (47), Yokohama (49) ve Osaka (57) yer aldı.

 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER