ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2012 Pazartesi 22:30

Ortadoğu Dörtlüsü Tony Blair ile görüştü


İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, AB, Rusya, BM ve ABD'den oluşan Ortadoğu Dörtlüsü Temsilcisi Tony Blair ile görüştü.
    
Cumhurbaşkanı Peres, Cumhurbaşkanlığı sarayında Tony Blair'i kabulünde yaptığı açıklamada, ''Uluslararası topluluğun İsrail'e kendini savunma hakkından dolayı verdiği destek için teşekkür ediyorum, özellikle Ortadoğu Dörtlüsü'ne'' dedi.
    
Peres ayrıca, Gazze'ye yapılan operasyonun amacının İsrail'in güneyine yapılan roket saldırılarını sonlandırmak olduğunu ileri sürerek, İsrail'in toprak fethetmek gibi hiçbir hırsı ve amacının olmadığını söyledi. Peres, ''Operasyonla tek amacımız vatandaşlarımıza atılan füzeleri durdurmaktır'' diye konuştu.
    
Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin başlattığı ateşkes girişimine de değinen Peres, ''Mursi'nin girişimine minnettarım. Mısır Ortadoğu'da çok önemli bir oyuncudur. Tuhaf bir şekilde Hamas Mısır Cumhurbaşkanını dinlemedi'' ifadesini kulandı.
    
İran ile Hamas ilişkisine de atıfta bulunan Cumhurbaşkanı Peres, ''İran'ın onlar üzerinde çok büyük bir baskısı var, Hamas'a silah, eğitim ve para sağlıyor'' iddiasında bulundu.
    
Ortadoğu Dörtlüsü Temsilcisi Tony Blair ise ''Umarım önümüzdeki günlerde ateşkes sağlanır ve Gazze'den İsrail vatandaşlarına atılan roket saldırıları sona erer. Bu, Gazze'de sıkıntı çeken halka da yardımcı olur'' dedi.
    
Blair ayrıca, ''Mısır, Katar, ABD ve Birleşmiş Milletler'in tamamı ateşkes için çalışmakta ve umuyorum bu çalışmalar bölgede yapıcı bir barış için adım oluşturur'' değerlendirmesini yaptı.
    
    

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER