ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Kasım 2014 Pazartesi 09:46

AGİT Dönem Başkanı: Orta Asya, ile Avrupa arasında önemli bir köprü

Orta Asya ile Avrupa arasında önemli bir köprü

İsviçre Konfederasyonu Başkanı ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü (AGİT) Dönem Başkanı Didier Burkhalter, Orta Asya ülkeleri turunu tamamladı.


İsviçre Konfederasyonu Başkanı ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü (AGİT) Dönem Başkanı Didier Burkhalter, Orta Asya ülkeleri turunu tamamladı. Sırasıyla; Türkmenistan, Kazakistan, Özbekistan, Tacikistan ve Kırgızistan'ı ziyaret eden Burkhalter bölge ülkelerine yaptığı ziyaret ile ilgili basına yaptığı değerlendirmesinde, Orta Asya'nın Asya ve Avrupa arasında bir köprü olarak önemli bir rol oynadığını dikkat çekti. Dört günlük Orta Asya turunda Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov, Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman ve Kırgızistan Devlet Başkanı Almazbek Atambayev ile bir araya gelen Burkhalter, AGİT'in Orta Asya'daki faaliyetleri ve İsviçre'nin bu ülkeler ile ikili münasebetlerini değerlendirdi. AGİT Dönem Başkanı'nın Orta Asya turunda güvenlik konuları ön plana çıktı. Burkhalter, bölge ülke liderleri ile sınır güvenliği, uzun vadeli enerji ve su kaynaklarının yönetimi ve terörizme karşı mücadele alanlarının güçlendirilmesi gibi pek çok konuda görüş alışverişinde bulundu.

Burkhalter, AGİT ile bölge ülkeleri arasındaki siyasi, ekonomik, çevre ve insan hakları gibi analarda işbirliğinin daha da ileri seviyelere çıkarılması için önemli potansiyelin olduğuna dikkat çekerek, "Biz ilişkilerimizi genişleteceğiz ve tecrübelerimizi paylaşacağız" dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER