ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Eylül 2013 Çarşamba 15:41

ORSAM: Kosova modeli kara harekatına ihtiyaç bırakmayan bir modeldir


Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) “Suriye İç Savaşı, Küresel Aktörler ve Kosova Modeli” raporunu yayınladı. Şam’da binden fazla kişinin hayatını kaybettiği kimyasal silah saldırısından sonra başlayan operasyon tartışmaları değerlendirilen raporda, “Kosova modeli farklı bir harekat konsepti ile yoğun ve sürekli hava bombardımanı yaparak savaşı kazandıran ve kara harekatına ihtiyaç bırakmayan bir modeldir.” denildi.

Raporda, 21 Ağustos 2013’te Şam’ın banliyölerinde 1000’in üzerinde sivilin ölümüne neden olan kimyasal silah saldırısının rejim tarafından mı yoksa muhalifler tarafından mı gerçekleştiği henüz netlik kazanmadığına dikkat çekildi. Kimyasal saldırısının önemli sonuçlarının olacağını vurgu yapılan raporda, “Kimyasal silah kullanımını daha önce kırmızı çizgi olarak açıklayan ABD askeri operasyon hazırlıklarına başlamıştır. Suriye’de rejimin değişmesini savunan Türkiye açısından askeri operasyonun gündeme gelmesi Türk yetkililer tarafından olumlu ancak yetersiz olarak değerlendirmiştir. Bu noktada en önemli açıklama Başbakan Erdoğan’dan gelmiştir. Erdoğan “Aslolan Kosova olayını burada sergilemeleridir. Yoksa 24 saatte uğra çekil bu olmaz. 78 gün Kosova’da bir mücadele sürdü. Ondan sonra iş temizlendi. Kosovalılara bırakıldı ve çekildiler.” ifadeleri ile ne tarz bir operasyon beklentisi içinde olduğunu açıkça ilan etmiştir. İşte bu sözlerin ardından Kosova modeli gündeme gelmiştir.” Değerlendirmesi yer aldı.

ORSAM tarafından yayınlanan ve D. Halit Yılmaz tarafından kaleme alınan “Suriye İç Savaşı, Küresel Aktörler ve Kosova Modeli” başlıklı raporda söz konusu tartışmalara ışık tutulmaya çalışıldı. Raporda; Suriye iç savaşının değerlendirilmesi, Kosova modelinin ne olduğu ve en önemlisi Kosova modelinin Suriye’ye uygulanabilirliği ele alındı.

Suriye iç savaşında kazanan ve kaybeden aktörlerin değerlendirildiği raporda şu bilgiler paylaşıldı: “Kosova modeli farklı bir harekat konsepti ile yoğun ve sürekli hava bombardımanı yaparak savaşı kazandıran ve kara harekatına ihtiyaç bırakmayan bir modeldir. Stratejik felç, ağırlık merkezleri, paralel harp konsepti, sistem yaklaşımı gibi kavramları litaratüre anlamlı bir şekilde sokmuştur. Kosova Modeli Suriye’ye uygulanabilir mi? ABD isterse bu model elbette başarı ile uygulanabilir. Ancak ABD’nin söylemlerinden modelin uygulanmayacağı anlaşılmaktadır. ABD’nin olası müdahalesinin de bu savaşı bitirme ihtimali düşüktür. Çünkü ABD süresi ve ölçüsü sınırlı bir harekat düşündüğünü ifade etmektedir. Türkiye bu savaşta komşu olma münasebetiyle en fazla etkilenenler arasında olacaktır.”

Raporun ayrıntısına ORSAM’ın internet sitesinden ulaşılabiliyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER