ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Haziran 2014 Pazar 07:52

'Onsuz cezaevi olur mu' demeyein!

Onsuz cezaevi olur mu demeyein!

Abu Dabi'de ‘gardiyansız cezaevi’ yapılacak...


Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de yetkililerin ‘gardiyansız cezaevi’ üzerinde çalıştığı bildirildi.

The National gazetesinin haberine göre planlanan yeni cezaevinde mahkumlar hiçbir gardiyan ile muhatap olmadan ceza süresini tamamlayabilecek. Habere göre, Abu Dabi cezaevleri departmanı müdürü Albay Muhammed El Zabi, yeni cezaevinin daha çok ıslaha yönelik olacağını ve mahkumların silahlı gardiyanlar yerine eğitimciler, psikologlar, danışmanlar ve doktorlar gibi çalışanlarla muhatap olacağını söyledi.

El Zabi, cezaevinin amacının cezalandırma yerine rehabilitasyon olması ve yapıcı bir fonksiyon yerine getirmesi gerektiğini, yeni cezaevi ile mahkumlar ve gardiyanlar arasındaki ilişkinin yeni bir anlam kazanacağını kaydetti. Habere göre yetkili, mahkumların gardiyanları rakip olarak gördüğünü ve cezaevinden çıktıktan sonra yardım amacıyla mahkumlarla iletişime geçmek istediklerinde bile tepki ile karşılaştıklarını söyledi.

Eski mahkumların polis ile iletişimde olmak istemediğini vurgulayan El Zabi, gardiyanlar yerine sosyal işçilerin önde olup mahkumlarla her gün görüşeceğini ve gardiyanların geride durarak sadece gerektiği zamanlarda ortaya çıkacağını belirtti. Yetkiliye göre yeni cezaevi 5 bin 500 mahkum kapasiteli olacak ve şehirdeki diğer küçük cezaevleri aynı çatı altında toplanacak.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER