ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2014 Cuma 16:11

Onlar da Rusya'yı kınadı

Onlar da Rusyayı kınadı

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Daimi Komitesi, Rusya'yı Ukrayna politikalarından ötürü kınadı.


Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Daimi Komitesi, Rusya'nın Ukrayna'nın "egemenliğini çiğnemesini" kınayarak, ülkenin toprak bütünlüğü ve ulusal birliğine tam destek verdiğini açıkladı.

Paris'te gerçekleşen AKPM Daimi Komitesi toplantısı sonrası Ukrayna'daki gelişmelerle ilgili bildiri yayımlandı.
Bildiride "AKPM, Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne ve ulusal birliğine koşulsuz desteğini bildirir. Rusya'nın Ukrayna'nın egemenliğini çiğnemesini kınıyoruz. Rus ordusu, Kırım'daki etkinliği ve Ukrayna'nın diğer bölgelerinde askeri müdahale tehditleriyle BM sözleşmesi, AGİT Helsinki Nihai Senedi ve Avrupa Konseyi kanunu açısından uluslararası hukuku açıkça ihlal etmiştir" denildi.

Daimi Komite, ortak bildiride, Rusya'da Devlet Başkanı Vladimir Putin'e Kırım'da askeri müdahale yetkisi verilmesinden ve Rusya parlamentosunda bölgedeki ayrılıkçı seslerin desteklenmesinden endişe duyulduğunu ifade etti.
Bildiride ayrıca AKPM'nin Kiev'deki yeni meşru hükümete destek verdiği belirtilirken, yeni yönetimin ulusal birliği tehdit edecek ve toplumu bölecek her türlü hareket ve söylemden kaçınması gerektiği vurgulandı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER