ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Aralık 2014 Pazartesi 09:41

'Önce onları kurtardılar'

Önce onları kurtardılar

Yunanistan’ın Korfu adası açıklarında Norman Atlantic feribotunda yangın çıktı. 54’ü Türk 478 kişinin bulunduğu feribottaki kurtarma çabaları kötü hava koşulları nedeniyle yavaş ilerledi.


Yunanistan’ın Korfu adası açıklarında Norman Atlantic feribotunda yangın çıktı. 54’ü Türk 478 kişinin bulunduğu feribottaki kurtarma çabaları kötü hava koşulları nedeniyle yavaş ilerledi. Feribotun alt katları yangın nedeniyle ayak basılamayacak durumdayken üst katlarda dondurucu rüzgâr hakimdi... Gemiden 4 Türk kurtarıldı. Gemiden kurtarılan Türk yolcudan şoke eden iddialar geldi.

Adriyatik Denizi’nde dün 422 yolcu taşıyan 56 mürettabatlı Norman Atlantic feribotunda yangın çıktı. Pazar sabahının ilk saatlerinde, kamyon sürücüleri ve Noel tatilindeki turistlerin İtalya-Yunanistan güzargahı için tercih ettikleri feribotun garajında yangın başladı. Patras’tan İtalya’nın Ancona şehrine varmak için yola çıkan feribotta; Korfu adasının açıklarında başlayan yangının sonucunda alt katlar hızla ısınmaya başladı. Üst katlara doğru kaçan yolcular ve mürettebat bu sefer de dondurucu hava koşullarıyla yüzleşmek zorunda kaldı.

Yunanistan’ın Mega televizyon kanalına bağlanan Yunan yolcu Sofoklis Styliaras “Yangın halen devam ediyor. Filikaların bulunduğu alt güvertede sıcaklıktan ayakkabılarımız eriyor. Gidecek hiçbir yerimiz yok” diyerek yardım çağrısında bulundu. AFP ajansına konuşan feribottaki aşçılardan birinin eşi, kocasının “Nefes alamıyoruz, burada fareler gibi yanıp gideceğiz. Tanrı bizi kurtarsın” dediğini aktardı.

4'Ü TÜRK VATANDAŞI

Dün gün boyu kurtarma çalışmaları sürdü. Kurtarılan yolculardan bazıları helikopterlerle İtalya'nın güneyindeki Puglia bölgesi kıyılarına taşınıyor.

ANEK Lines'a ait Patra-Ancona seferini yaparken yangın çıkan feribottan kurtarılarak Puglia bölgesindeki hastanelere getirilen yaklaşık 30 kişiden 4'ü Türk vatandaşı. Türk yolcuların sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

Yolcuların getirildiği Brindisi kentindeki Perrino hastanesinde dumandan etkilenen 3 Türk yolcunun müşahede altına alındığı, diğer Türk yolcunun ise otele götürüldüğü belirtildi.

ÖNCE ONLARI KURTARDILAR

Müşahede altındaki Türk yolculardan Aylin Akamaç, AA muhabirine, yaşananları "büyük bir skandal" olarak değerlendirerek, feribottaki yangın sonrasındaki kurtarma çalışmalarında hiçbir organizasyon olmadığını, Yunan ve İtalyan kurtarma ekiplerinin önce kendi vatandaşlarını kurtardığını savundu.

Asker gençlerin bile kadın ve çocuklardan önce kurtarıldığını anlatan Akamaç, "Gün boyunca deniz dalgasız olmasına rağmen bizi öylece beklettiler. Römorkör ile çekmeye çalışırken bağladıkları halat 3 kez koptu. Hiçbir şey yapamadılar. Böyle bir şey olamaz. Allah bir daha düşürmesin" diye konuştu. Feribotta sadece 3 filika olduğunu belirten Akamaç, "Titanik filmi gibiydi" dedi.
Akamaç, şöyle devam etti:

TUVALETİ BİLE ORAYA YAPTIK

"Yangını yolcular farkına vardı. Ve ilk çıkanlar filikalara bindi. Bizleri yerlere oturttular. Yangını söndürmek için sıktıkları sularla dizimize kadar ıslandık. Soğuktan ayaklarımız dondu. İnsanlar ısınmak için ateşe yaklaşmak zorunda kaldı. Saatlerce dışarıda bekletildik. İnsanlar tuvaletlerini orada yapmak zorunda kaldı. Eşim halen feribotta onun için çok endişeleniyorum."

Bu arada, İtalyan makamlarının yürüttüğü kurtarma çalışmaları kapsamında 2 helikopter kullanılıyor. Her helikoptere 3 yolcunun alındığı öğrenildi.

Öte yandan, Singapur bandıralı bir yük gemisinin "Norman Atlantic"ten kurtardığı 49 yolcuyu İtalya kıyılarına getirdiği bildirildi. Ancak kötü deniz şartlarından Brindisi Limanı'na yanaşamayan geminin Bari Limanı'na doğru yöneldiği açıklandı.

Norman Atlantic'te halen 250'den fazla yolcu bulunduğu belirtiliyor.

İŞTE TÜRK YOLCULARIN İSİMLERİ

Yunanistan'dan İtalya'ya 478 yolcusuyla sefer yapan feribottaki Türk yolcuların kimliği belirlendi.
İşte yanan feribottaki Türk yolcuların isimleri...

A.Yıldırım, S.Yıldırım, S. Yel, H.Ünal, T.Ünal, A.Uslupat, B.Uslupat, S.Tosun, U.Tiryakioğlu, K.Tiryakioğlu, S.Şimşek, M.Saygılı, T.Saygılı, H.Savaş, E.Sait, K.Refik, S.Nuri,E.Muhhamed, Y.Lütfü, F,Kılıç, S.Kılıç, A.Kemal, M.Kazan, B.Karakaya, M.Hisar, T.Farhan, N.Erkul, H.Erkul, A.Emektar, A.Eğilmez, H.Eğilmez, T.Ferhan, M.Demirmen, M.Demirken (iki ayrı kişi), U. Demir, R,Şerif, K.Şerif, A.Şerif, C.Şerif, M.Çakmak, V.Bulut, S.Bulut, O.Cem, Z.Bilgiç, M.Bilginer, N.Baskın, N.Baskın (iki ayrı kişi), S.Bayhan, B.Akamaç, A.Akamaç, H.Akkaya, B.Ahmet gemide bulunan Türk yolculardı.  

 

Kaynak: Milliyet

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER