ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Şubat 2013 Cumartesi 21:53

Ölenlerin sayısı 69'a yükseldi


Pakistan'ın Belucistan eyaletinin başkenti Ketta'da Şii mahallesinde düzenlenen bombalı saldırıda ölenlerin sayısı 69'a yükseldi. Saldırıda 30'u ağır 180 kişinin yaralandığı bildirildi.

Polis yetkilisi Vezir Han Nazır, Şii Hazara nüfusun yoğun olarak yaşadığı bölgede gerçekleştirilen saldırıda 800 ila bin kilogram patlayıcı madde kullanıldığını söyledi.

Nazır, patlayıcı maddenin su tankerinde bölgeye getirilerek uzaktan kumandalı düzenekle infilak ettirildiğini, saldırıda 6 ayrı iş merkezi ile onlarca aracın hasar gördüğünü belirtti.

Belucistan Hükümeti, saldırıyı düzenleyenleri ihbar edenlere 1 milyon dolar ödül verileceğini, olayda hayatını kaybedenlerin yakınlarına 10 bin dolar yardım yapılacağını duyurdu.

Eyalet genelinde 3 günlük yas ilan edilirken, bu süre boyunca bayraklar yarıya indirilecek.

Durumu ağır olan yaralıların yarın sabah kara ve havayoluyla Karaçi kentinde gönderileceği bildirdi.

Bu arada, ülkedeki en etkili Şii örgüt Meclis-i Vahde-i Müslimin, eyalet genelinde 7 gün boyunca grev yapılması ve iş yerlerinin açılmaması çağrısı yaptı.

Şii örgüt, kanlı saldırıyı kınamak için ülke genelinde protesto gösterisi yapılacağını da bildirdi.

Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari ve Başbakan Raca Pervez Eşref'in kınadığı saldırıyı henüz üstlenen olmadı. Bölgede Taliban, Leşker-i Cengavi ve milliyetçi Beluc militanlarının etkili olduğu biliniyor.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER