ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Temmuz 2014 Cumartesi 14:27

Ölenlerin listesi açıklandı

Ölenlerin listesi açıklandı

Malezya Havayolları uçaktaki yolcuların listesini açıkladı


Malezya Havayolları’nın önceki gün Ukrayna’nın Rusya sınırına yakın bölgesinde düşen MH17 sefer sayılı uçağında hayatını kaybeden Hollandalıların sayısının 193’e yükseldiği bildirildi.

Hollanda Dışişleri Bakanlığı, uçakta bulunan ancak milliyetleri belirlenemeyen son dört yolcunun kimliklerinin de tespit edildiğini, böylece ölen vatandaşlarının sayısının 193 olduğunu açıkladı. Malezya Havayolları da uçaktaki yolcuların listesini yayınladı.

Havayolları şirketi daha önce yaptığı açıklamada, hayatlarını kaybeden yolculardan 44’ünün Malezya, 27’sinin Avustralya, 12’sinin Endonezya, 9’unun İngiltere, 4’ünün Almanya, 4’ünün Belçika, 3’ünün Filipinler, bir kişinin Kanada ve bir kişinin de Yeni Zelanda vatandaşı olduğunu duyurmuştu.

Kazanın sebebinin ortaya çıkması için gereken her şeyin yapılmasını isteyen Hollanda Başbakanı Mark Rutte, uçağın saldırı sonucu düştüğünün tespit edilmesi halinde bilhassa kendisinin suçluların bulunup cezalandırılması için çaba göstereceğini kaydetti. Rutte, aksi halde huzurlu olamayacaklarını ifade etti.

Hollanda Dışişleri Bakanı Frans Timmermans'ın da uzman bir ekiple incelemelerde bulunmak üzere Ukrayna’ya gittiği bildirildi.

"Kanıtlar yok ediliyor" uyarısı

Öte yandan Ukrayna hükümeti, ayrılıkçıların ülkenin doğusunda düşen Malezya havayollarına ait uçağa ilişkin kanıtları Rusya'nın da yardımıyla yok etmeye çalıştığını öne sürdü.

Hükümetin resmi internet sitesinde yayınlanan açıklamada, bölgede etkin olan ve "Rusya tarafından yönetilen" ayrılıkçıların uçağın düştüğü alana uluslararası gözlemci ve yabancı ülke temsilcilerini sokmadığı kaydedildi.

Açıklamada, ayrılıkçıların 38 cesedi olay yerinden Donetsk morguna götürdüğü ve "bariz Rus aksanıyla" konuşan kişilerin cesetleri kendilerinin inceleyeceklerini söyledikleri aktarıldı.

Ayrılıkçıların, uçağın parçalarını taşıyabilmek için büyük hacimli yük taşıtlarını aradıkları iddia edilen resmi açıklamada, Rus yanlısı ayrılıkçıların Rusya'nın da desteği ile uluslararası cinayetin delillerini yok etmeye çalıştığı savunuldu.

Ukrayna hükümetinin, Avrupa Birliği ülkeleri ve ABD'yi gelişmelerle ilgili bilgilendirdiği vurgulanan açıklamada, "Uluslararası toplumu, ayrılıkçıları geri çekmesi ve Ukrayna ile yabancı uzmanların olayı kapsamlı şekilde araştırabilmesine fırsat yaratması yönünde Rusya'ya baskı yapmaya çağırıyoruz" ifadesi yer aldı.

Kral, Kraliçe ve BM eski Genel Sekreteri Annan taziye defterini imzaladı

Hollanda’yı yasa boğan kazayla ilgili ülkenin farklı yerlerinde taziye defterleri açıldı. Güvenlik ve Adalet Bakanlığı’ndaki taziye defterini Kral Willem Alexnder ve eşi Kraliçe Maxima imzaladı.

Uçağın kalktığı Schiphol Havaalanı’ndaki taziye yerine ise daha çok kurbanların yakınları geliyor. Schiphol’deki taziye defterini imzalayan Birleşmiş Milletler eski Genel Sekreteri Kofi Annan, yaşananları trajedi olarak değerlendirdi.

Havaalanındaki defteri imzalayanlar arasında yer alan Arthur Lauwmann, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kazada çok yakın bir arkadaşını kaybettiğini söyledi. 24 yaşındaki arkadaşının patronuyla uçakta seyahat ettiğini kaydeden Lauwmann, kazadan bu yana büyük bir sarsıntı geçirdiğini belirterek, “Ne olursa olsun arkadaşımın yüzünü görmek istiyorum” diye konuştu.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER