ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Şubat 2013 Cumartesi 09:23

"Olan hadise bahar falan değildir"

"Olan hadise bahar falan değildir"

Mısır'da her geçen gün artan olayların yeni bir Arap Baharı olduğunu düşünenlere en sert yanıt geldi.


Mısır'ın başkenti Kahire'de bulunan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, "'Arap baharı' tabiri çok yanıltıcı bir tabirdir. Olan hadise bahar falan değildir. Despotların sonbaharı, yaprakların dökümü gibi despotların dökümüdür. Bahar çok sonra gelecektir. Şimdi anayasa kabul edildi, parlamenter seçim lazım her şeyden önce, siyasi fikir ve programların kristalleşmesi lazım, bu kristalleşen fikirler etrafında partiler oluşması lazım" dedi.

Mısır'ın başkenti Kahire'de, 3-7 Şubat tarihleri arasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de katılacağı İslami Ülkeleri Liderler Zirvesi düzenlenecek. Cumhurbaşkanı Gül'ün yanı sıra 40 devlet başkanın katılması beklenen zirve öncesi İslami Ülkeleri Liderler Zirvesi önceki İİT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Türk gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kahire'de 3-7 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek İİT Liderler Zirvesi'nde Mısır'da yaşanan olaylar nedeniyle, güvenlik endişesinin bulunup bulunmadığı yönündeki bir soruyu İhsanoğlu, "Bizim açımızdan bir güvenlik endişesi yok. Bizim endişemiz farklı bir endişedir. Mısır çok önemli bir ülkedir. Arap, Ortadoğu ve İslam dünyasında, devlet ve medeniyet tecrübesi olan bir ülkedir. Son yıllarda büyük maddi, sosyal sıkıntılara, siyasi sıkıntılar da yaşadı. Diktatoryal, despot bir rejimin düşmesinden sonra birden bire bütün saklı enerjiler ve sıkıntılar yüzeye çıktı. Siyasi tecrübe eksikliği neticesinde bütün kadrolar çatışmaya başladı. Biz herkesi aklı selime ve sükunete, diyaloga, özveriye, uzlaşmaya davet ediyoruz. " şeklinde cevaplandırdı.

"ARAP BAHARI' TABİRİ ÇOK YANILTICI BİR TABİRDİR"

Genel Sekreteri İhsanoğlu, Mısır'da yaşanan çatışmalara ilgili Ezher Üniversitesi'nde düzenlenen toplantı ilgili olarak da şunları söyledi:

"Ezher Şeyhi'nin başkanlığında yapılan toplantıda bir uzlaşma, yakınlaşma belirtisi doğmuştur. Dün yapılan toplantıda tüm Mısır toplumunun, siyasi partilerin temsilcileri katılmıştır. Dünkü uzlaşmanın etkisini bugün meydanlarda gördük, bizim temennimiz, ben daha önce de söyledim, demokrasiye giden yol güllerle çiçeklerle bezenmiş bir yol değildir. 'Arap baharı' tabiri çok yanıltıcı bir tabirdir. Olan hadise bahar falan değildir. Despotların sonbaharı, yaprakların dökümü gibi despotların dökümüdür. Bahar çok sonra gelecektir. Şimdi anayasa kabul edildi, parlamenter seçim lazım her şeyden önce, siyasi fikir ve programların kristalleşmesi lazım, bu kristalleşen fikirler etrafında partiler oluşması lazım. Mısır'da siyasi partiler yok, bütün sıkıntı burada. Bu siyasi dinamizm siyasi partilerin oluşmasına dönüşürse o zaman sokaklar rahatlayacaktır. Çünkü vatandaşlar kendi fikirlerini, arzularını politik bir çerçevede ifade eden partilere oy vereceklerdir. Bütün siyasi taraflar uzlaşmayı bir tarafa bırakarak, kendi pozisyonları üzerinde ısrar ederse o zaman gerçekten sıkıntı olacaktır. Dün yapılan toplantı uzlaşma arayışının başladığını gösteriyor."

Kahire'de düzenleyecekleri zirvenin İİT'nin olağan 12. zirvesi olduğunu söyleyen İhsanoğlu, "Bu zirveyi 2 sene önce yapacaktık. Mısır'daki devrim zirvenin gecikmesine yol açtı. Zirve bir çok Arap ülkesinin geçirmekte olduğu büyük siyasi dönüşümün sancılarının hissedildiği, görüldüğü bir zaman diliminde yapılıyor. Buradan çıkacak mesajlar ve ülke liderlerinin oluşturduğu yol haritası çok önemli. Önemli olan ortak iradenin tezahürüdür, ortak iradenin nasıl tecelli edeceğini görmektir." şeklinde konuştu.

İhsanoğlu, zirvede Filistin davası ve İsrail'in Filistin'deki yasadışı yeni yerleşim yerleri kurması, Suriye, Mali ile İslamofobia, Myanmar ve Filipin'lerdeki Müslümanların durumunun masaya yatıralacağını belirtti.

İSRAİL'İN SURİYE'YE SALDIRISINI ŞİDDETLE KINIYORUZ

İsrail'in Suriye'ye saldırmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? sorusuna ise İhsanoğlu, "Biz bunu şiddetle kınıyoruz. Bu BM üyesi olan bir devletin topraklarına yapılmış bir saldırıdır. Kabul edilemez. Şiddetle kınıyoruz. Suriye ile ilgili önemli karar çıkacak mı? Maalesef benim uzun zamandır söylediğim nerdeyse bir buçuk yıldır tekrarladığım bir laf vardır. Uluslararası camia Suriye hakkında nelerin yapılmaması konusunda ittifak halindedir fakat nelerin yapılması durumunda ittifak halinde değildir. İttifak oluşturamıyor. Biz İTT olarak BM özel Temsilcisi İbrahimi'nin çabalarını destekliyoruz ve Cenevre anlaşmaları etrafında bir işbirliği oluşması ve uzlaşmanın çıkmasını temenni ediyoruz. Siyasi çözüm lazım. Çünkü askeri çözüm değildir. Daha çok, kan daha çok ölüm tahribat ve yıkım olacaktır." şeklinde cevap verdi.
Mali sorunu ilgili yakında bir toplantınız olacak mı şeklindeki soruya İhsanoğlu, şu cevabı verdi;

"Mali ile ilgili geniş katılımlı icra komitesi toplantısı yapacağız. Bu toplantıyı daha erken bir zamanda yapmak istedik ama ilgili tarafları bir araya getirme imkanımız olmadı. Şimdi bu çerçevede toplantıyı gerçekleştireceğiz."

Mali'deki hadiselere münferit olarak bakmamak gerektiğini de vurgulayan İhsanoğlu, konuyu Afrika geneli açısından değerlendirmek gerektiğini söyledi.

Mali'deki hareket aslında bir kaç sene önce başlayan ve uluslararası camianın kabul ettiği bir Afrika haritasını bozma veya Afrika haritasını delme, zincirleme reaksiyonun ikinci halkası olduğunu belirte İhsanoğlu Mali'deki hadiselerin başka ülkelerde de tekrarlanabileceği uyarısında buldu. İhsanoğlu, "Bu nedenle Afrika hükümetlerinin daha demokratik, daha katılımcı ve şeffaf anlayışlara yönelmeleri, bizim de onlara yardımcı olmamız lazım" dedi. 

KAYNAK:
DHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER