ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2013 Salı 14:29

"Oğlum papalık için fazla iyi kalpli"


Katolik dünyasının haftalardır merakla beklediği yeni ruhani liderlerinin seçimi bugün Sistine Şapeli’nde başlıyor. Yeni Papa’nın kim olacağına ilişkin birçok spekülasyon yapılırken yarışın favori isimlerinden 68 yaşındaki Avusturyalı Kardinal Christoph Schönborn’un annesinden ilginç bir açıklama geldi.

Kleine Zeitung gazetesine konuşan 92 yaşındaki anne Eleonore Schönborn, "Oğlumun Papa seçilmesini istemiyorum. Papa seçilirse onu bir daha asla göremem." dedi.

Tüm ailenin Schönborn’un Papa seçilmesinden endişe ettiğini kaydeden anne Schönborn, "Papa Ratzinger’in veda konuşmasında Papa’nın kiliseye ait olduğunu duydum. Oğlum seçilirse Roma’da kalır ve bir daha görüşemeyiz. Benim sağlık durumumda Roma’ya gitmeye müsaade etmiyor." ifadelerini kullandı.

Böyle bir yükü kimsenin yüklenmesini arzu etmediğini belirten Eleonore Schönborn, "Oğluma Viyana’daki entrikalar yetiyor. Oğlum Vatikan’daki alçaklıklarla büyümedi ve bu görev için fazla iyi kalpli." dedi.

Viyana Başpiskoposu olan oğlunu yılda bir kez ziyaret ettiğini kaydeden anne Schönborn, Kardinal’in her Cumartesi kendisini aradığını söyledi. Kardinal Schönborn’un, ailesine heyecanlanmamaları gerektiğini ve kesinlikle Papa seçilmeyeceğini söylediği bildirildi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER