ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 14:23

ODTÜ ilk yüzde; ABD’den 43 üniversite var

ODTÜ ilk yüzde; ABDden 43 üniversite var


Times Higher Education "World Reputation Rankings 2012" sonuçlarına göre dünyanın en ünlü 100 üniversitesi arasına Rusya’dan Moskova Devlet Üniversitesi, Türkiye’den de Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) girmeyi başardı.

İlk 100 üniversitenin 43’ü ABD’den, 9’u ise İngiltere’den. İlk 10 üniversite arasında ise ABD ve İngiltere’nin dışında sadece Japonya’dan bir üniversite var.
Geçen yıl ilk yüze giremeyen Rusya üniversitelerinden Moskova Devlet Üniversitesi bu yıl 50’inci sırada yer bulabildi. Türkiye’den listeye giren tek üniversite ODTÜ ise 53’üncü.

Dünyanın ilk 6 üniversite sıralaması son 3 yıldır değişmiyor:
Harvard University, ABD
Massachusetts Institute of Technology, ABD
University of Cambridge, İngiltere
University of Oxford, İngiltere
University of California, Berkeley, ABD
Stanford University, ABD
Princeton University, ABD
University of California, Los Angeles, ABD
University of Tokyo, Japonya
Yale University, ABD

Üniversitelerin marka değerlerinin belirlendiği sıralama akademisyenlerin görüşlerinin yer aldığı sübjektif değerlendirmeler de içeriyor. Eğitim ve araştırma programlarının yanı sıra, bilimsel çalışma sayıları, yabancı öğrenci sayısı, uzman sayısı ve diğer kriterler dikkate alınıyor.

"World Reputation Rankings” farklı ülkelerden seçilen akademisyenlerin, hem eğitim hem araştırma alanında, "mükemmel" olarak tanımladıkları üniversitelere yer veriliyor. Sıralama, dünyanın 150 ayrı ülkesinden ortalama 50 akademik yayını olan tecrübeli öğretim görevlilerinin doldurdukları anketler dikkate alınarak hazırlanıyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER