ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2014 Cuma 12:16

Obama'nın Irak politikası eleştiriliyor!

Obamanın Irak politikası eleştiriliyor!

Irak hükümetinin hava sahasını ABD savaş uçaklarına açmak için yeşil ışık yakmaya gönüllü olduğu haberlerinin ardından Başkan Obama'dan önemli bir açıklama geldi. ABD'de, terör örgütü Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Irak'ta gerçekleştirdiği saldırıların ardından, Başkan Barack Obama'nın Irak'tan çekilme kararı ve sonrasında izlediği politikalara yönelik eleştiriler artmaya başladı.


Terör örgütü Irak ve Şam İslam Devleti'nin (IŞİD), Irak'ta gündelik yaşamı cehenneme çevirmesiyle birlikte, Irak hükümetinin hava sahasını ABD savaş uçaklarına açmak için yeşil ışık yakmaya gönüllü olduğu haberlerinin ardından Başkan Obama'dan önemli bir açıklama geldi.

ABD Başkanı Barack Obama Irak'ta IŞİD'e karşı herhangi bir seçeneği ortadan kaldırmadıklarını söyledi.
Amerikalı kaynaklara göre, ABD Irak'ta kara müdahalesi düşünmüyor, ancak IŞİD kamplarına Amerikan savaş uçakları yada insansız savaş uçakları hava saldırısı düzenleyebilir. Obama'nın sözleri de bu olasılığı güçlendiriyor.

Beyaz Saray'da, Avustralya Başbakanı Tony Abbott'ı kabul eden Barack Obama, görüşme öncesinde yaptığı açıklamada Irak'ta IŞİD'in eylemlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Obama, IŞİD'in son dönemdeki eylemleri sonrasında, Bağdat yönetiminin IŞİD'e karşı mücadelesinde ABD'nin ek yardımlarına gereksinim duyduğunu belirtti.

Irak'taki gelişmeleri kaygıyla izlediklerini dile getiren Barack Obama, "Irak'ta herhangi bir seçeneği ortadan kaldırmıyorum, çünkü bu cihat yanlılarının ne Irak'ta ne de Suriye'de kalıcı biçimde tutunmamalarından emin olabilmek için yeterince risk bulunuyor" dedi.

IŞİD'e karşı Şii, Sünni ve Kürtlerin ortak hareket etmesinin tüm Irak'ın çıkarına olacağına değinen Obama, "Aşırılık yanlısı gruplarla mücadelede, Irak'ın refahı ve güvenliği için bütün gruplar bir araya gelmeli. Açıkçası son birkaç yıldır, Irak'ın içindeki Sünni ile Şii liderler arasında bu tür bir güven ve dayanışmanın geliştiğini görmedik. Bu da devleti zayıf düşürmekte" diyerek Irak'taki iç hesaplar yüzünden yaşanan ayrılıkları da eleştirdi. 

ABD'Lİ CUMHURİYETÇİLERİN IRAK POLİTİKASI TEPKİSİ

ABD'de, terör örgütü Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Irak'ta gerçekleştirdiği saldırıların ardından, Başkan Barack Obama'nın Irak'tan çekilme kararı ve sonrasında izlediği politikalara yönelik eleştiriler artmaya başladı. Senato genel kurulunda Irak'ta son günlerde yaşananlara ilişkin oturumda konuşan ABD'nin eski başkan adaylarından Cumhuriyetçi Parti Arizona Senatörü McCain, Obama'nın Irak'tan geri çekilme politikasına ağır eleştiri getirdi.

McCain, Başkan Obama'nın Irak'tan geri çekilme politikasının bu ülkeyi aşırılık yanlısı grupların tehdidine karşı korunmasız bıraktığını söyledi. McCain, "Bu hafta Irak'ta meydana gelenler, ABD'nin, ardında kendi ayakları üzerinde duramayacak bir Irak bıraktığını gösteriyor" diye konuştu.

MALİKİ AŞIRI UÇLARA ÖNLEM ALAMIYOR

Obama yönetiminin, ABD güçlerini Irak'tan çekmesiyle, Irak Başbakanı Nuri el-Maliki'nin sahadaki aşırı unsurların tehdidine karşı önlem alamadığını vurgulayan McCain, Irak'ın ikinci bir Suriye veya restore edilmiş bir halifelik devleti olabileceğini savundu.

McCain, Obama'nın Irak ve Afganistan savaşlarının sona erdiğine yönelik algısına eleştiriler getirerek, "Savaşlar, düşman yenilgiye uğratıldığında sona erer. Irak savaşı sona ermedi, çünkü Irak'a karşı savaşan güçler henüz yenilgiye uğratılmadı. Afganistan'da Taliban hala ayakta. Çünkü savaşlar ABD Başkanı'nın gözünde bitiyor, düşmanın gözünde bitmiyor" ifadesini kullandı.

McCain ayrıca, Obama'nın ulusal güvenlik danışmanlarının aklıyla hareket etmeyi bırakmasını istedi.

“IŞİD BAĞDAT’A İLERLERKEN OBAMA ŞEKERLEME YAPIYOR”

Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner de Başkan Obama'nın Ortadoğu politikasını sert dille eleştirdi. Boehner, Kongre'deki haftalık basın toplantısında yaptığı açıklamada, Obama yönetiminin Irak'ta yaklaşan tehlikeyi yakından göremediğini savundu. Boehner, şunları söyledi:

"Bizim yapmamız gereken Iraklıların talep ettiği teçhizatları ve teknik yardımı kendilerine sağlamamızdır. Hava saldırını gerçekleştirmemiz veya gerçekleştirmememiz konusunda yeterince detaylı bilgiye sahip değilim ancak bu teröristler ilerliyorlar, Kuzey Irak'ın kontrolünü ele geçiriyorlar. Şimdi Musul'u ele geçirdiler. Bağdat'tan 100 mil (160 kilometre) uzaktalar. Peki Başkan ne yapıyor? Şekerleme yapıyor."

KAYNAK:
DHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER