ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL4°C
Hafif Kar Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Eylül 2013 Salı 21:15

Obama'nın Cameron ve Hollande ile görüşmesi


Beyaz Saray, Rusya'nın Suriye'nin kimyasal silahlarına ilişkin teklifine yönelik Birleşmiş Milletler'deki çabaların bugün başlayacağını ve BM Güvenlik Konseyi'nin olası tasarısına yönelik unsurların tartışılmasını da içereceğini bildirdi.
Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, ABD Başkanı Barack Obama'nın, İngiltere Başbakanı David Cameron ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile bugün ayrı ayrı telefon görüşmeleri yaptığı belirtildi.
Obama'nın iki liderle de ayrı ayrı telefon görüşmesi yaptığı bildirildi.
Liderlerin, Rusya'nın teklifinin uygulanabilirliğini ciddi biçimde incelemek için yakın çalışma, Rusya ve Çin ile yakın istişare olmada mutabık kaldığı belirtilen açıklamada, "Bu çabalar bugün Birleşmiş Milletler'de (BM) başlayacak ve BM Güvenlik Konseyi'nin olası tasarısına yönelik unsurların tartışılmasını da içerecek" ifadesi kullanıldı.
Açıklamada, Obama, Cameron ve Hollande'nin diplomatik çözüme yönelik tercihlerini konuştuğu ama liderlerin, Esed rejiminin 21 Ağustos'taki kimyasal silah kullanımına yönelik uluslararası toplumun tüm yönleriyle cevabının geliştirilmesine devam edilmesinin önemini de vurguladıkları kaydedildi.
Ayrıca, Fransa ve İngiltere'nin ABD'nin değerli müttefikleri olduğu ve ileriki günlerde ABD'nin bu ülkelerle yakın istişareye devam edeceği belirtildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER