ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Temmuz 2014 Salı 00:27

Obama'dan Yahudilerin ailerine taziye mesajı

Obamadan Yahudilerin ailerine taziye mesajı

ABD Başkanı Barack Obama, Batı Şeria'da cesetleri bulunan 3 Yahudi yerleşimcinin ailelerine taziyelerini sundu.


Obama, Batı Şeria'da kaybolan 3 Yahudi yerleşimcinin cesetlerinin bulunmasının ardından yaptığı yazılı açıklamada, "Amerikan halkı adına, en derin ve gönülden taziyelerimi Eyal Yifrah, Gilad Shaar ile İsril ve Amerikan vatandaşlığı bulunan Naftali Frenkel'in ailelerine sunuyorum" ifadesini kullandı.

Bir baba olarak gençlerin ailelerinin hissettiği tarifsiz acıyı tasavvur edemediğini aktaran Obama, şunları kaydetti:

"ABD, masum gençlere yönelik bu anlamsız terör eylemini en güçlü şekilde kınıyor. En başından beri, bu suçu işleyenlerin bulunması ve adelete teslim edilmesi için İsrail ve Filistin yönetimine tam desteğimi sundum. İsrail ve Filistin yönetimini bu kapsamda birlikte çalışmaya cesaretlendirdim. Diğer yandan taraflara istikrarı daha da bozacak adımlardan kaçınması çağrısında bulundum. Bu trajediyle mücadele eden İsrail, ABD'nin tam destek ve dostluğuna sahip".
İsrail ordusundan yapılan açıklamada, 12 Haziran'da kaybolan yerleşimcilerin cesetlerinin, El-Halil kenti yakınlarında bulunduğu belirtilmişti. İsrail yönetimi, Gush Etzion yerleşim biriminde kaybolan gençlerin kaçırıldığını iddia etmiş, bundan Filistin yönetimini sorumlu tutmuştu. İsrail Parlamentosu, bu kişilerin bulunması için orduya operasyon yapma dahil, geniş yetkiler vermişti.

Filistin Esirler Cemiyeti, İsrail askerlerinin 17 gündür sürdürdüğü operasyonlarda şu ana kadar arasında eski bakan ve milletvekillerinin de aralarında bulunduğu 589 Filistinliyi gözaltına aldığını açıklamıştı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER