ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Eylül 2013 Çarşamba 07:07

Obama'dan Suriye mesajları: Operasyon fikri masada


ABD Başkanı Barack Obama, Suriye'ye olası askeri müdahale konusunda halktan destek alabilmek ve tereddütleri ortadan kaldırmak amacıyla ulusuna seslendi. Obama, Suriye’ye yönelik ABD’nin neden askeri müdahale yapması gerektiği yolundaki sorulara tek tek yanıt verdi.

21 Ağustos günü Esed güçlerine bağlı askerler tarafından kimyasal silah kullanıldığı, rejim askerlerinin maske takarak sivillerin ölümüne seyirci kaldığı yolundaki gelişmelere değinen Obama, böyle bir manzaranın tekrar yaşanma ihtimaline binaen gerekli tedbirlere başvurulması gerektiğini kaydetti. Obama, Amerikan halkının Irak ve Afganistan savaşları nedeniyle artık askeri bir müdahaleden bıktığını ve istememesini anladığını belirterek, askerin Suriye’ye kesinlikle ayak basmayacağını söyledi. Obama, başkanlığı süresince geçen zamanda bugüne kadar hep savaşı bitirmek için çalıştığına dikkat çekti.

Suriye konusunda kamuoyunda yöneltilen soruları bir bir yanıtlayan Obama, ABD’nin ulusal güvenliğini ilgilendirmediği yolundaki değerlendirmeye, ‘‘Bugün kimyasal silah kullananlara gerekli ceza verilmezse yarın başka yerlerde birileri bunu yapmaktan geri durmaz. Kimyasal silahlar teröristlerin eline geçerse masum sivillere karşı kullanmaktan çekinmezler’’ dedi. Obama ayrıca, Esed'in elindeki kimyasal silahları teslim etmesi için Rusya'nın başlattığı girişimin önemli olduğunu, ancak askeri operasyon fikrinin de masada olması gerektiğini söyledi.

Konuşmasında sık sık 21 Ağustos’taki kimyasal saldırıda ölen çocukların dramını dile getiren Obama, ABD’nin Suriye konusunda askeri müdahale azminin ülkenin gelecek nesilleri adına önem arz ettiğini savundu. Obama, ‘‘21 Ağustos’ta ölenlerin görüntüleri, dünyaya kimyasal silahın ne demek olduğunu gösterdi. Kimse o gün kimyasal silah kullanıldığını inkar etmiyor ve gelen görüntüler neler olduğunu gösteriyor’’ dedi.

Hayatını kaybeden masum çocukların cansız bedenlerinin hastanelerin soğuk odalarında yerde yattığı görüntüsüne dikkat çeken Obama, ‘‘Mesele, Amerika ile uluslararası toplumun bu durum karşısında ne yapacağıdır. Eğer Esed rejimini cezalandırmazsak, diğer diktatörler de halklarına karşı kimyasal silah kullanacak ve ordumuz bunlarla karşılaştığında tehdit altında olacak. Müttefikklerimiz Türkiye, İsrail ve Ürdün gibi ülkeler bu silahlar karşısında tehdit altında kalacak’’ şeklinde konuştu.

Kimyasal silahların Birinci Dünya Savaşı ile İkinci Dünya Savaşı dönemlerinde kullanıldığına ve Yahudi soykırımında Hitler’in bu yola başvurduğuna değinen Obama, uluslararası toplumun artık böyle toplu katliamlara müsade etmemesi gerektiğini kaydetti.

Kongre'nin ve halkın kendisine mektuplarla yönelttiği soruları sırası ile yanıtlayan Obama, "Bana, 'Irak savaşının yaraları sarılıyor ve halk savaştan bıkmış durumda' deniyor. Evet öyle ancak ABD ordusunun Suriye’ye gitmesine yani karaya ayak basmasına izin vermeyeceğiz’’ dedi.

Suriye’ye müdahalenin Irak, Afganistan ve Kosova gibi olmayacağının altını çizen Obama, yapılacak operasyonun da Esed’i yalnızca ‘iğneleme’ (etkili olmama) olmayacağı ve rejimin kimysal silahı bir daha kullanamaz hale getirecek şekilde olacağını aktardı. Amerika’nın dünyanın jandarmalığına soyunmadığını ve böyle bir şeyi kendisinin tasvip etmediğini aktaran Obama, ‘‘Ancak şu an bir şey yapılmazsa ve inanların ölmesi engellenmezse daha kötü şeyler olur’’ diye konuştu.

Esed yönetiminin Rusya’nın önerisini kabul ederek kimyasal silahlarını uluslararası toplumun denetimine açacağı ve ‘Kimyasal Silah Kullanmama’ sözleşmesine imza atacağı yolundaki açıklamasını ise Obama, ‘‘Esed rejiminin verdiği sözü tutması gerekiyor. Bu diplomasinin başarıya ulaşacağını söylemek için henüz erken. Rusya’nın desteğiyle bu adım olumu sonuç verebilir fakat bu çabalar sürerken, askeri operasyon fikrinin de masada bulundurmak gerek’’ diye yorumladı. Obama’nın ulusa seslenişi 15 dakika sürdü.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER