ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 17:05

Obama, yine 'Soykırım' demedi

Obama, yine Soykırım demedi

ABD Başkanı Barack Obama, Ermeni iddialarına ilişkin, 'Soykırım' kelimesi yerine, "Büyük felaket" tabiri kullandı.


Obama, Ermenilerin soykırım olarak gördüğü 1915 olaylarının 98. yılı dolayısıyla yaptığı açıklamada önceki yıllarda olduğu gibi Ermeni dilinde ‘Büyük Trajedi’ anlamına gelen ‘Meds Yeghern’ ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Barack Obama, 1915 olaylarıyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, "Geleceğe ilerlemek, geçmişin gerçekleriyle hesaplaşmadan yapılamaz. Bu yolu seçen Ermeni ve Türkleri kutluyoruz ve birçoğunun daha bu yolu seçeceğini umuyoruz" dedi.

ABD Başkanı Obama yazılı açıklamasında, "Bugün, 20. yüzyılın en kötü mezalimlerinden biri olan Meds Yeghern'i anıyoruz. Bunu yaparak, Osmanlı İmparatorluğu'nun son günlerinde acımasızca katledilen ya da ölüm yürüyüşüne zorlanan 1.5 milyon Ermeninin anısını onurlandırıyoruz" ifadesini kullandı

"1915 yılında neler olduğuna dair kendi görüşlerimi tutarlı şekilde ifade ettim" diyen ABD Başkanı Barack Obama, buna dair görüşünün değişmediğini belirtti.

ABD Başkanı Barack Obama, başkanlık koltuğuna oturmadan önce 1915 olaylarını soykırım olarak nitelendirmişti.

WASHINGTON'DA 'SAKİN BİR 24 NİSAN'

ABD’de de her yıl Temsilciler Meclisi, Senato’nun ilgili Dışilişkiler Komiteleri ve Amerikan Kongresi’ne sunulan 'Ermeni Soykırımı' iddialarının tanınmasını talep eden tasarı bu yıl görüşmeye açılmamıştı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER