ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Haziran 2013 Cumartesi 17:48

Obama-Xi gayri resmi görüştü


Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Latin Amerika turundan sonra ABD’ye geçerek, ABD Başkanı Barack Obama ile California’daki Annenberg Çiftliği'nde gayri resmi görüştü. Böylece iki lider ilk görüşmelerini gerçekleştirdi.

Obama - Xi, 2 saatlik görüşmede yeni tip büyük ülkeler arası ilişkinin oluşturulmasında anlaştı. Görüşmede siber casusluk, Kuzey Kore'nin nükleer sorunu, Pasifik’teki ihtilaflı adalar ile ticari korumacılık konuları masaya yatırıldı. Görüşmenin ardından iki lider basının karşısına çıktı.

Çin medyasına göre iki liderin konuşmasından satır başları şöyle:
Başkan Obama:
- Her iki ülkenin karşı tarafın stratejik hedeflerini öğrenmesi gerekiyor. Ordularımız arasındaki ilişkiler, yeni tip büyük ülkeler arası ilişki biçimimizin hızlandırılması için örnek oluşturacak.
-Çin'in barışçı kalkınmayı sürdürmesi ABD'nin çıkarına uygun ve olumlu değerlendiriyoruz. Barışçı, istikrarlı ve refaha sahip Çin, ABD'ye ve dünyaya faydalıdır. Çin'le güçlü işbirliği ilişkilerini sürdürmek istiyoruz. Zıtlaşmak yerine işbirliği yapma, ikili güvenlik ve refah hedeflerine ulaşmayı daha da mümkün kılacak. Küresel sorunlara karşı Xi ile ortak çaba göstermeye hazırım.

Xi Jinping:
-Yeni tip ilişkiyi oluşturarak, karşı tarafa saygı göstermeyi, 'kazan-kazandır' ilkesi temelinde işbirliği yapma konusunda fikir birliğine vardık.
-İnternet güvenliği konusunda ortak kaygılarımız var. Ortak bir internet çalışma grubu oluşturmayı kararlaştırdık.

Çin medyası görüşmeyi çok geniş yer verdi ve Obama’nın Xi’yi ağırlama mekânı ve şeklinin, Çin’e verdiği önemi gösterdiğini belirtti.

Çin Uluslararası Radyosu’na göre, İki ülke arasında yeni tip büyük ülkeler ilişkisinin kurulmasına ilişkin olarak Xi, şunları söyledi:
"1. Her iki ülke bu konu üzerinde siyasi iradeye sahip.
2. 40 yılı aşkın sürede biriktirilen işbirliği, ikili işbirliğinin çok iyi bir temele sahip olmasını sağladı.
3. İki taraf arasında stratejik ve ekonomik diyalog, kültürel değişim ve üst düzey istişarenin de aralarında bulunduğu 90'dan fazla diyalog mekanizmasının kurulması, yeni tip büyük ülkeler arası ilişkinin oluşturulması için güvence sağladı.
4. Taraflar arasında 220 çiftten fazla dostluk eyaleti ve dostluk kenti kuruldu. 190 bin Çinli öğrenci ABD'de eğitim görürken, 20 binden fazla ABD'li öğrenci de Çin'de eğitim görmektedir.
5. Gelecekte iki ülke geniş işbirliği potansiyeline sahiptir."
Öte yandan, iki lider arasındaki ikinci görüşme ABD’de 8 Haziran sabahı yapılacak. İki liderin bu yıl içinde çeşitli toplantılarda üç kez daha görüşmesi bekleniyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER