ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Eylül 2013 Çarşamba 18:08

Obama: Suriye’ye müdahale amacımız kimyasal silahların kullanımını caydırmak


İki günlük bir ziyaret içim İsveç’te bulunan ABD Başkanı Barack Obama, İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt ile gerçekleştirdiği ikili görüşmeden sonra basının karşısına cıktı. Obama, "Suriye’de kimyasal silahların kullanılmasına kayıtsız kalmak ahlaki değil. Müdahale ile amacımız kimyasala yeniden kullanılmasından caydırmak." diye konuştu.

İki günlük bir ziyaret kapsamında İsveç’te bulunan ABD Başkanı Barack Obama, ziyaretinin ilk gününde İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt ile ikili bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonrası basının karşısına çıkan iki liderin basın toplantısına Suriye konusu damgasını vurdu. Suriye’de yapılan kimyasal katliama bir tepki vermek gerektiğinin altını çizen Obama, "Suriye’de kimyasal silahların kullanılmasına kayıtsız kalmak ahlaki değil. Müdahale ile amacımız kimyasal silahların yeniden kullanılmasından vazgeçirmek." diye konuştu.

Müdahale ile Suriye’deki krizin tam olarak çözülmeyeceğini bildiklerini ifade eden Obama müdahale sonrası bir politik çözüm sürecinin başlamasını öngördüklerini belirtti. Bir İsveçli gazetecinin, "Nobel Barış Ödülü ile askeri müdahaleyi nasıl bağdaştırıyorsunuz?" şeklindeki sorusuna ise Obama "Müdahale için hangi noktaya kadar daha sabretmemiz gerekiyor. Suriye’de insanlığa bir saldırı oldu. O kimyasal katliamda ölen 400 çocuk için müdahale etmemiz lazım.” şeklinde tepki gösterdi.

İsveç Başbakanı Reinfeldt ise Suriye’ye müdahalenin BM şemsiyesi altında olmasını istediklerini belirtti. Ülkesinin Suriye sorununun siyasi yollarla çözülmesini desteklediğini ifade eden Reinfeldt, ülkesine sığınan Suriyeli mültecilere süresiz oturum vereceklerini de sözlerine ekledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER