ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Ağustos 2014 Pazartesi 23:14

Obama Poroşenko görüşmesi

Obama Poroşenko görüşmesi

ABD Başkanı Barack Obama, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko’yla yaptığı telefon görüşmesinde Ukrayna’ya Rus tarafından yapılacak herhangi bir müdahalenin "kabul edilemez" olduğunu söylediği ifade edildi.


Ukrayna Devlet Başkanlığından yapılan açıklamada Poroşenko'nun, ABD Devlet Başkanı Obama ile telefon görüşmesi yaptıkları bildirildi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ABD Başkanı Obama’nın Ukraynalı mevkidaşı Poroşenko’yla telefonda görüştüğü kaydedildi. Obama’nın görüşme sırasında Poroşenko’ya "Ukrayna’ya herhangi bir Rus müdahalesinin kabul edilemez olduğunu" söylediği belirtildi.

Tarafların görüşmede, Uluslararası Kızıl Haç Komitesi, AB, Rusya ve Almanya'nın desteği ile Lugansk'a yapılacak insani yardıma ABD'nin de katılacağı konusunda anlaştıkları belirtildi.

Poroşenko'nun Obama'ya, ABD Kongresindeki her iki partinin Ukrayna'ya yapılacak savunma yardımı konusuyla ilgili kanunu parlamentoya sunma niyeti için teşekkür ettiği aktarıldı. Poroşenko, söz konusu yasanın parlamento tarafından kabul edileceğini ve Devlet Başkanı tarafından imzalanacağı umudunu taşıdığını ifade etti.

Poroşenko ile Barack Obama terörle mücadele operasyonu yürütülen bölgedeki güvenliği görüştüler.

Ayrıca Devlet Başkanları Galler'de yapılması planlan NATO zirvesinde, ABD-Ukrayna görüşmesinin organize edilmesi konusunda anlaştıkları belirtildi.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER