ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Nisan 2014 Cuma 00:14

Obama Merkel ile görüştü

Obama Merkel ile görüştü

ABD Başkanı Barack Obama ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ukrayna konusundaki gelişmeler hakkında telefon görüşmesi yaptı.


Beyaz Saray'ın açıklamasında, Obama ve Merkel'in, Ukrayna'nın doğusundaki durumdan "derin kaygılarına" dair telefonda görüştüğü belirtildi.

Açıklamada, "Başkan, Ukrayna hükümetinin, yerel yönetimi güçlendirmeye ve tüm Ukraynalıların haklarının korunmasını sağlamaya dönük yapıcı teklifler ortaya koyduğu bugünkü Cenevre görüşmelerindeki yaklaşımını övdü" ifadesi kullanıldı.
Beyaz Saray açıklamasının devamında şunlara yer verildi:

"Liderler, Rusya'nın, silahlarını bırakmaları ve ele geçirdikleri binaları terketmeleri için Doğu Ukrayna'daki gayrinizami güçler üzerindeki etkisini kullanması dahil, Doğu Ukrayna'daki gerilimi azaltmaya yönelik acil ve somutlar atması gerektiğini vurguladı. Başkan (Obama) ve Başbakan (Merkel), ABD ve Avrupa'nın, gerilimin hızlı bir biçimde düşürülmemesi halinde ilave tedbirler almaya hazır olduğu noktasında mutabık kaldı. Liderler ayrıca, Ukrayna'da 25 Mayıs'ta devlet başkanlığı seçimlerine desteklerini vurguladı."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER