ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Eylül 2013 Cuma 23:18

Obama, Kuveyt Emiri el-Sabah ile görüştü


ABD Başkanı Barack Obama, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmet el-Cabir el-Sabah ile görüştü.
Beyaz Saray'daki Oval Ofis'te gerçekleşen görüşme sonrası iki lider açıklama yaptı.

El-Sabah ile görüşmelerinin ağırlıklı olarak Suriye hakkında olduğunu belirten Obama, bunun yanında İsrail-Filistin görüşmeleri, Kuveyt'in Irak hükümeti ile ilişkileri, Körfez Bölgesi ve Yemen'de ekonomik refahı artırma yollarını konuştuklarını ifade etti.

Obama, "Şu anda Dışişleri Bakanı (John) Kerry ile Rusya Dışişleri Bakanı (Sergey) Lavrov arasında yürütülen müzakerelerin meyvelerini vereceği noktasında Emir'in umutlarına katılıyorum. Ancak, bu konudaki herhangi bir anlaşmanın doğrulanabilir ve uygulanabilir olması gerektiği hakkında kamuoyu önünde söylediklerimi de tekrar ettim" dedi.

ABD ve Kuveyt'in, Suriye'de görülen kimyasal silahların kullanımının suç olduğu ve uluslararası toplumun, sadece bu silahların kullanımının caydırılmasına değil, aynı zamanda bunların Suriye dışına çıkarılmasına yanıt vermesinin kesinlikle önemli olduğu konusunda mutabık kaldığını bildiren Obama, kendisi ve el-Sabah'ın Suriye'deki iç savaşın da siyasi bir çözüm yoluyla son bulması gerektiği noktasında da aynı fikirde olduklarını kaydetti.

Obama, Kuveyt halkının Suriyeli sığınmacılara insani yardımları konusunda da memnuniyetini dile getirdi ve Kuveyt'in bölgede ABD'nin en önemli partnerlerinden biri olduğunu söyledi.

El-Sabah da şu an hala Guantanamo'da bulunan iki Kuveytli tutukludan bahsederek, Kuveyt'in bu mahkumların serbest bırakılmasına yönelik talebini hatırlattı. El-Sabah, "Başkan Obama'dan, Guantanamo'yu kapatması taahhütleri ve Kuveytli yetkililerce verilen güvence çerçevesinde, bu mahkumların serbest bırakılmasıyla ilgili sürecin hızlandırılmasını istedim" dedi.

Suriye halkının acılarından bahseden El-Sabah, Suriye'de barışçıl çözüme ulaşmak için tüm birbiriyle bağlantılı çabaların hızlı biçimde yürütülmesi ve bölgenin savaştan uzak tutulması gerektiğini söyledi.

Kuveyt ile Irak arasındaki olumlu gelişmelere de değindiklerini belirten el-Sabah, bunun yanında Mısır ile İsrail-Filistin görüşmelerini ele aldıklarını da bildirdi.

El-Sabah, ayrıca ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile de görüştü.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER