ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ekim 2013 Salı 22:43

Obama: Kongre işini yapmak için fidye talep edemez

Obama: Kongre işini yapmak için fidye talep edemez

ABD Başkanı Barack Obama, son günlerde yaşanan bütçe krizi ve borç sınırı tartışmalarına ilişkin basına açıklama yaptı.


2014 bütçesini geçirmek için sağlık reformuna fon ayrılmaması şartını koyan Cumhuriyetçilere seslenen Obama, “Kongre, işini yapmak için fidye talep edemez.” dedi.

Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner ile sabah bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini dile getiren Obama, kendisiyle hangi konuda olursa olsun konuşmaktan memnuniyet duyduğunu anlattı. Ancak, Başkan Obama, 2014 bütçesi Kongre'den geçmeden Cumhuriyetçiler ile müzakere etmeyeceğini bir kez daha vurguladı.

Senato ve Temsilciler Meclisi’ndeki Demokratların müzakere etmeye yönelik isteklerini ortaya koyduğunu ifade eden Obama, “Hadi bu kepenk kapatmayı şimdi sona erdirelim. Hadi insanları yeniden işlerinin başına döndürelim.” ifadelerini kullandı.

Yaşanan kriz sebebiyle Asya gezisini iptal ettiğini hatırlatan Obama, “Bu bizim dünyadaki itibarımıza zarar veriyor.” şeklinde konuştu. Kongre’ye Amerikalı aileler ve işletmelerin üzerindeki tehditleri kaldırması çağrısında bulunan Obama, Cumhuriyetçilerden ana meselelerin hallini sağlayacak ciddi bir teklif gelmediğini sözlerine ekledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER