ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ekim 2013 Salı 19:58

Obama: Kepenkler açılmadan müzakere yok


Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, Başkan Barack Obama ile Temsilciler Meclisi Cumhutiyetçi Başkanı John Boehner'in telefon görüşmesi yaptığı bildirildi. Obama, kendisini birkaç gündür ısrarla müzakereye çağıran Boehner’e, bir kez daha kepenkler açılmadan müzakere masasına oturmayacağını söyledi.

Obama, görüşmede, ekonomik fırsatların genişletilmesi, özel sektöre yönelik iş istihdamlarının desteklenmesi, sağlık reformu ve bütçe açığının düşürülmesi gibi konularda Cumhuriyetçi Parti ile müzakere yapma isteğinde olduğunu dile getirdi. Ancak öncesinde, federal hükümetin tekrar açılması için Temsilciler Meclisi'nde bir an önce oylama yapılması çağrısında bulundu.

Boehner’den ayrıca borç limitinin yükseltilmesi için yapılacak oylamanın zamanında gerçekleştirilmesini talep eden Obama, bu meseleye ideolojik görüşlerin karıştırılmaması gerektiğini söyledi. Sadece Kongre’nin borç limitini yükseltme yetkisi olduğunu dile getiren Obama, borç limitinin yükseltilmemesi durumunda orta sınıf aileler ve tüm ABD ekonomisinin olumsuz etkileneceği uyarısında bulundu.

ABD'de Cumhuriyetçi Parti'nin yeni sağlık reformuna fon ayırmak istememesi sebebiyle 2014 bütçesi hala Kongre'den geçemedi. Federal hükümet, bu yüzden 1 Ekim'den bu yana kepenk kapatmış durumda.

Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin, 2014 bütçesinin yanı sıra, 17 Ekim’e kadar 16.7 trilyon dolarlık borç limitinin yükseltilmesinde de uzlaşma sağlaması gerekiyor. Bu tarihe kadar uzlaşma sağlanamaması halinde ülkenin temerrüde girme riski bulunuyor.

Öte yandan Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Obama’nın TSİ 21:00’da bir basın açıklaması yapacağı bildirildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER