ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Mayıs 2013 Perşembe 23:48

Obama: İsrail-Türkiye ilişkilerinin normalleşmesi her iki ülkenin de çıkarına


ABD Başkanı Barack Obama, Türkiye’nin İsrail ile olan ilişkilerini normalleştirmesi çabasını hatırlatarak, bu sürecin her iki ülkenin de menfaatine olduğunu söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la ortak basın toplantısı düzenleyen Obama, Erdoğan'la geliştirdikleri işbirliği ve diyaloga verdiği değeri vurguladı; görüşmede Afganistan, G20 ve İran meselelerini ele aldıklarını anlattı.

Obama, Türkiye ile ticari ilişkileri ve yatırımları artırmaya çalıştıklarını belirtti ve son dört yılda ticaret hacminin arttığın; Amerika’nın Türkiye’ye ihracatının iki katına çıktığını ifade etti. Obama, “ABD, AB ile ticari ve yatırım görüşmelerini devam ettirirken Türkiye ile ekonomik ilişkilerimiz derinleştirmek istiyoruz.” diye ekledi. ABD başkanı ikili ekonomik ilişkileri artırmak için yüksek düzeyli yeni bir konsey oluşturduklarından bahsetti. Obama konuşmasında Türkiye’nin son yıllarda kaydettiği ekonomik gelişmeyi övmeyi de ihmal etmedi.

REYHANLI İÇİN TAZİYE

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde yaşanan bombalama olaylarında hayatını kaybeden vatandaşlar için başsağlığı dileyen Obama, Türkiye’nin terörizmle mücadelesinde her zaman yanında olduklarını söyledi. Amerika’nın terörle mücadelesinde Türkiye’nin verdiği desteğe de teşekkür eden Obama, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Türk halkını PKK terörünü sona erdirmek amacıyla bir süredir yürütülen barış sürecinde gösterdikleri cesaretten dolayı takdir etti.

Obama konuşmasında son olarak Suriye’de yaşanan krizi ele aldı. “Başbakan Erdoğan’ın liderliğinde Türk halkı Suriye’den göçenlere sıra dışı bir misafirperverlik sergilemişlerdir. Bunun ağır bir yük olduğunu biliyorum.” diyen ABD başkanı ülkesinin diğer ülkelerle birlikte Türkiye’ye insani yardım konusunda desteğini yineledi. Obama “gıda, çadır ve ilaç” yardımı yapmaya devam edeceklerini söyledi. "Bununla birlikte Esed rejimi üzerindeki baskımızı arttırarak devam ettireceğiz." diyen ABD başkanı, Suriye muhalefetiyle işbirliğini de sürdüreceklerini söyledi. Suriye krizi konusunda Türkiye’yi stratejik bir ortak gören Obama Erdoğanla birlikte Esed’in görevi bırakması gerektiği konusunda aynı fikirde olduklarını vurguladı.

Obama konuşmasının başında dört yıl önceki ziyareti sırasında başbakan ve Türk halkının gösterdiği misafirperverlik için de teşekkür etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER