ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL33°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Haziran 2013 Salı 08:30

Obama, İran seçimlerini değerlendirdi

Obama, İran seçimlerini değerlendirdi

ABD Başkanı Obama, İran'da Ruhani'in seçilmesinden sonra değişikliklerin olacağı yorumunda bulundu.


ABD Başkanı Barack Obama, İran'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini reformcu kesimlerin desteklediği Hasan Ruhani'nin kazanmasının, İranlıların "farklı bir yöne gitmek" istediklerinin bir işareti olduğunu ama Tahran'ın hala, uluslararası topluma, nükleer silah peşinde olmadığını göstermesi gerektiğini vurguladı.

Amerikan PBS kanalında Charlie Rose'un sorularını yanıtlayan Obama, "İran halkı seçimlerde, hiçbir şey üzerinde hiçbir zaman ve hiçbir yerde taviz verme niyetinde olmayan tutucular ve din adamlarını reddetti. İran içerisinde, uluslararası toplumla daha olumlu şekilde diyalog kurmaya yönelik bir açlığın olduğu açık" diye konuştu.

Bu nedenle, Ruhani'nin seçimleri kazanmasıyla "İran halkının farklı bir yöne gitmek istediğini" gösterdiğini ifade eden Obama, seçim sonuçlarının ABD'nin İran hükümetiyle hemen görüşmeye hazır olduğu anlamına gelmediği uyarısında bulundu.

Yine de hem ABD olarak ikili hem de P5+1 ülkeleri olarak İran'la diyaloğa açık olduklarını ifade eden Obama, ancak Tahran'ın da nükleer silah geliştirmediğini kanıtlamadıkça uluslararası yaptırımların da kaldırılmayacağını bilmesi gerektiğini vurguladı.
Obama, "Bence İranlıların, bizim daha ciddi bir biçimde temas kurma yönündeki önerimizi kabul etme kararı vermeleri için bir ihtimal mevcut. Bizim için önemli olan, İran'ın uluslararası anlaşmalar ve yükümlülüklere uyduğunu, nükleer silah geliştirmediğini uluslararası topluma göstermesi. Bunu temel alarak, İran ile tüm dünya arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi için alınabilecek pek çok tedbir var, ancak onların (İran'ın), bu teklifi kabul etmeye istekli olup olmadıklarını henüz bilmiyoruz" dedi.

Bununla birlikte, İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in ülkedeki en yüksek karar mercii olduğuna dikkati çeken Obama, "Dolayısıyla önümüzdeki haftalar, aylar ve yıllarda bunun nasıl gelişeceği ve evrileceğine bakacağız" ifadesini kullandı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER