ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2014 Çarşamba 10:07

Obama için karanlık ara seçim

Obama için karanlık ara seçim

ABD'deki ara seçimlerde, resmi olmayan sonuçlara göre Cumhuriyetçi Parti, Temsilciler Meclisi'nin yanı sıra Senato'da da çoğunluğa ulaştı.


ABD'deki ara seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre Cumhuriyetçi Parti, Kongre'nin iki kanadında da çoğunluğu elde etti. 

Amerikalı seçmenler, 435 üyeli Temsilciler Meclisi'nin tamamı, Senato'nun 36 sandalyesi ve 38 eyaletin valisi ile eyalet meclislerinin üyelerini belirlemek için sandık başına gitti.

Senato’nun 100 sandalyesinden 36’sı için yapılan seçimlerde şu ana kadar Demokratlar 11, Cumhuriyetçiler de 22 sandalye kazandı. Böylece Senato’daki toplam sandalye dağılımında Demokratlar 45, Cumhuriyetçiler 52 sandalyeye sahip oldu ve Cumhuriyetçiler 8 yıl aradan sonra ilk kez Senato’da çoğunluğu elde etti.

Cumhuriyetçiler Temsilciler Meclisi’nde de çoğunluk

Kongre'nin Temsilciler Meclisi kanadında ise Cumhuriyetçiler yarışı önde götürüyor.

Meclisin 435 üyesinin tamamı için yapılan seçimlerde, şimdiye kadar Cumhuriyetçiler 235 sandalyeyi elde etti. Demokratlar ise 160 sandalye kazandı.

Önceki Kongre döneminde mecliste çoğunluğa sahip olan Cumhuriyetçiler, beklenildiği gibi yeni dönemde de ağırlığını korumayı başardı.

Onur duyuyoruz

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi John Boehner, ABD’de ara seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre Kongre’nin iki kanadında da çoğunluğu elde eden partisine Amerikan halkının verdiği sorumluluktan onur duyduklarını bildirdi. 

Boehner, ara seçimlerde Kongre’nin her iki kanadında Cumhuriyetçi Parti’nin çoğunluğu almasının ardından yazılı açıklama yaptı. 

“Amerikan halkının bize verdiği sorumluluktan onur duyduk. Ancak bu bir kutlama zamanı değildir” ifadesini kullanan Boehner, hükümetin, zor durumdaki ekonomiden başlayarak ülkenin karşı karşıya kaldığı zorlukları yenmek için önerilen çözümleri uygulamaya koyma zamanı olduğunu belirtti.

ELİ KOLU BAĞLANACAK 

Cumhuriyetçilerin kazanması halinde iki senaryodan bahsediliyor:

Cumhuriyetçi Kongre ve Başkan Obama birbirleriyle işbirliği yapmayı tamamen reddederse artık Senato da Demokratlarda olmadığı için Beyaz Saray’ın eli kolu tamamen bağlı olacak. Analistlere göre Başkan Obama bu durumda Cumhuriyetçi Kongre’den gelen birçok yasayı veto etmek zorunda kalacak. Kendi istediği reformları yapmak için ise başkanlık yetkisini kullanacak.

Böylece kapsamlı bir yasa çıkarılamasa da göçmenlik, eşcinsel hakları, çevre gibi konularda önemli adımları tek taraflı atacak. İddiaya göre Guantanamo Körfezi’ndeki hapishanenin kapanması da bu planlar arasında.

? Bugüne kadar bütçe ve borç tavanı dahil birçok konuda ayak direten Cumhuriyetçiler, 2016 başkanlık seçimleri öncesinde seçmenin gözünde daha makul bir izlenim bırakmak için Başkan Obama ile işbirliği yapmaya başlayacak. Bu durumda her iki partiyi de memnun edecek derecede Radikal kararlar çıkması zor. Ancak en azından vergi reformu, atamalar, göçmenlik yasası gibi konularda mütevazı adımlar atılabileceği düşünülüyor.

Ancak Cumhuriyetçiler işbirliğine yanaşırsa Başkan Obama’nın da buna yönelik adımlar atması gerektiği hatırlatılıyor.

OBAMA ‘TOKSİK’ ETKİ YAPIYOR

Seçimlerin ardından Kongre’de dinamikler nasıl olursa olsun Başkan Obama’nın Beyaz Saray’daki son iki yılının zor geçeceği kesin. ABD’de büyük heyecan yaratarak iktidara gelen Obama, geçtiğimiz altı yılda sağlık reformu dışında belirgin bir başarıya imza atmadığı için eleştiriliyor. Gallup’un son anketine göre destek oranı yüzde 40’a kadar düştü. Seçmenin ne kadar tepkili olduğu ara seçim kampanyaları sırasında kendini iyice gösterdi. Arkansas, Colorado, Kuzey Carolina, Virginia, Iowa gibi eyaletlerde kendi partisinin adayları başkanla gözükmek istemedi.

Hatta Kentucky’de demokrat aday Alison Lundergan Grimes televizyona “Ben Barack Obama değilim” diyerek başkanla aynı fikirde olmadığını anlattığı reklamlar verdi. New Hampshire eyaletinde Cumhuriyetçi senatör adayı Scott Brown, kampanya boyunca Demokrat rakibi Jeanne Shaheen’i Obama’nın başarısızlıklarıyla bağlantılı göstererek puan toplamaya çalıştı. Basında Obama’nın Demokrat adaylar için “toksik” olduğu yorumları çıktı.

Obama ise daha çok Demokrat Parti için fon topladığı yardım gecelerinde boy gösterdi. Seçim gezilerinin çoğunu Demokratların zaten çok güçlü olduğu eyaletlere yaptı. Buna rağmen Maryland’de vali adayı Anthony Brown için katıldığı bir mitingde izleyicilerin yarısı Obama’nın konuşması bitmeden salonu terk etti. Bir analist “Başkan Obama’nın ters tepki görmeyeceği tek yer siyahlar arasında olur” diyerek gençler, kadınlar ve azınlıklar sayesinde iktidara gelen başkanın hitap ettiği kitlenin gittikçe küçüldüğüne işaret etti. Eylül ayında yapılan bir Washington Post/ABC anketi Obama’nın Hispanikler arasındaki desteğinin bir yılda 20 puan düştüğünü göstermişti. Kadınlar arasında ise Ocak 2013’te yüzde 60 olan desteği 16 puan düşerek yüzde 44’e kadar geriledi.

4 MİLYAR DOLAR

Ara seçimler için harcanan para. Bugüne kadarki en pahalı ara seçimler olarak tarihe geçti.

SEÇMENİN ASIL DERDİ EKONOMİ

ABD’de bugün gerçekleşecek ara seçimlerde, seçmen için ekonomi ve yerel konular daha da ağırlık kazanıyor. Global Strategy Group danışmanlık şirketinin başkanı Jefrey Pollack, yabancı gazetecilere verdiği brifingde ekonomi, istihdam, göçmenlik gibi konuların terör örgütü IŞİD’e karşı operasyon yürütülen Suriye, Irak gibi dış politika meselelerinin önüne geçeceğini kaydetti. Gerçekten de kampanya boyunca Georgia, Wisconsin, Florida, Colorado dahil birçok eyalette her iki partiden adayların taahhütleri ve karşılıklı saldırıları ne kadar istihdam yaratılabileceğine dair oldu.

SENATO’DA ÜÇ KOLTUKLA ÇOĞUNLUK

* Temsilciler Meclisi’nde Cumhuriyetçiler halen 435 koltuğun 234’üne sahip. Washington Post gazetesi Cumhuriyetçilerin bu seçimlerde 9 sandalye kazanarak 243 temsilciye ulaşacağını tahmin ediyor. Demokratların öne geçmesine ise ihtimal verilmiyor.

* Senato’da Demokratlar seçime 100 koltuğun 55’iyle giriyor. Cumhuriyetçilerin çoğunluğu elde etmesi için en az 6 sandalye kazanması gerekiyor. Washington Post gazetesinin son tahminlerine göre seçimden Cumhuriyetçiler 53, Demokratlar 47 sandalyeyle çıkacak.  

KAYNAK:
Ajanslar
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER