ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Temmuz 2014 Pazartesi 21:06

Obama, Gazze ve İsrail'i bir tuttu

Obama, Gazze ve İsraili bir tuttu

ABD Başkanı Barack Obama, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği operasyonlarda artan sivil ölümlerinden endişe duyduklarını belirtti.


ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray’da  düzenlediği  basın toplantısında, İsrail’in 14 gündür Gazze’ye düzenlediği ve en az 518 kişinin hayatını kaybettiği saldırılarla ilgili açıklamada bulundu. Başkan Obama daha önce birçok defa söylediği gibi Hamas’ın roketlerle ve tünellerden saldırılarına karşı İsrail’in kendini savunmaya hakkı olduğunu yineledi. Obama, İsrail’in operasyonlarının sonucu olarak Hamas’ın Gazze’deki altyapılarına önemli hasarlar verdiğini de belirtti.

Obama'nın  Gazze ve İsrail'i bir tuttuğu açıklaması

Hayatını kaybeden Filistinli sivillerin ve İsraillilerin sayısının artmasından ciddi endişe duyduklarını kaydeden Obama, “Bu konu bu yüzden bizim ve uluslararası toplumun odağında olmalı. Gazze ile İsrail’deki masum sivillerin ölümüne ve savaşa son verecek ateşkese odaklanmalıyız” dedi.

Ortadoğu’ya giden ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin ateşkes için görüşmelerde bulunacağını ifade eden Obama, çalışmaların kolay olmayacağını belirterek, “Artık sivillerin öldüğünü görmek istemiyoruz” dedi.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN 

KAYNAK:
İHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER