ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2014 Cuma 20:11

Obama, Avrupalı liderlerle Ukrayna krizini görüştü

Obama, Avrupalı liderlerle Ukrayna krizini görüştü


ABD Başkanı Barack Obama, Ukrayna'nın doğusundaki "alarm verici" durumla ilgili fikir alışverişinde bulunmak üzere Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İtalya Başbakanı Matteo Renzi ve İngiltere Başbakanı David Cameron ile telefon görüşmesi yaptı.
Beyaz Saray'ın açıklamasına göre, Obama görüşmede, ABD'nin Rusya'nın son eylemlerine yanıt vermek için hedef odaklı yaptırımlar uygulamaya hazır olduğunu belirtti.
Açıklamada, liderlerin Rusya'ya bedel yüklemek için ilave adımları koordine etmek üzere birlikte ve G7 üzerinden yakın çalışma kararı aldığı ifade edildi.
Beyaz Saray açıklamasında, liderlerin, Rusya'nın Ukrayna'nın doğusunda gerilimi artırmaya devam ettiği konusunda hemfikir olduğu ancak Cenevre uzlaşısını uygulamak suretiyle krize hala barışçıl çözüm yolunu seçebileceğini vurguladığı kaydedildi.
Liderler, Ukrayna'nın, 17 Nisan'daki dörtlü toplantı sonrasında yayımlanan ortak bildiride yapmayı taahhüt ettiği, doğu Ukrayna'da ele geçirdikleri binaları barışçıl şekilde terk edenler için af yasasının teklif edilmesi, AGİT'in çalışmalarının desteklenmesi ve anayasal reform süreci ile ademi merkeziyetçiliğe bağlı kalınması gibi eylemlerde ilerleme sağlama yönünde olumlu adımlar attığına da işaret ettiler.
Liderlerin, Rusya'nın ise bu adımlara karşılık vermediği konusunda görüş birliği içerisinde olduğunun belirtildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Liderler, Rusya'nın, Cenevre uzlaşısını açıkça desteklemeyerek, silahlı militan gruplara silahlarını bırakmaları ve işgal ettikleri hükümet binalarını terk etme çağrısında bulunmayarak (Ukrayna'nın attığı adımlara) karşılık vermediği ve aslında, giderek artan kaygı verici retoriği ve Ukrayna sınırındaki tehdit edici askeri tatbikatları yoluyla gerilimi daha da tırmandırmaya devam ettiği noktasında görüş birliği ortaya koydu.
Başkan (Obama), ABD'nin Rusya'nın son eylemlerine yanıt vermek için hedef odaklı yaptırımlar uygulamaya hazır olduğunu belirtti. Liderler, Rusya'ya bedel yüklemek için ilave adımları koordine etmek üzere birlikte ve G7 üzerinden yakın çalışma kararı aldı. Liderler, Rusya'nın, Cenevre uzlaşısını uygulamak da dahil, krize hala barışçıl çözüm yolunu seçebileceğinin altını çizdi."
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER