ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Aralık 2014 Salı 16:06

O tasarıyı kabul etmeyecekler

O tasarıyı kabul etmeyecekler

Avusturya İslam Cemaati bünyesinde faaliyet gösteren 10 sivil toplum örgütü, "İslam Yasa Tasarısı" adlı düzenlemeyi kabul etmeyeceklerini bildirdi.


Avusturya İslam Cemaati bünyesinde faaliyet gösteren 10 sivil toplum örgütü, Bakanlar Kurulu'nun geçen hafta kabul ettiği "İslam Yasa Tasarısı" adlı düzenlemenin Müslümanların görüşü alınmadan meclise gönderildiğini ve tasarıyı kabul etmeyeceklerini bildirdi.

Başkent Viyana'da basın toplantısı düzenleyen sivil toplum örgütü temsilcileri, tasarı ile ilgili hazırladıkları ortak basın bildirisini kamuoyuyla paylaştı. Avusturya Müslüman Girişimi kurucusu Mouddar Khouja tarafından okunan açıklamada, Bakanlar Kurulu'nun Müslümanların görüşünü almadan 10 Aralık'ta tasarıyı kabul ederek meclise gönderdiğini hatırlattı.

Dışişleri Bakanlığı'nda devlet yetkilileri ile tasarı hakkında görüştüklerini ve tasarıda yer alan çekincelerini aktardıklarını aktaran Khouja, "Yeniden şekillenen tasarı hakkında görüşlerimizi ve endişelerimizi hükümete iletmek üzere iç tüzüğümüz gereği en erken 21 Aralık'ta toplanacak olan İslam Cemaati Meclisi Toplantısı'nın beklenmesini istedik. Ancak hükümet hiç beklemeden tasarıyı kabul ederek meclise gönderdi. Bu Müslümanların görüşlerinin dikkate alınmadığı ve almak istenmediği anlamına geliyor. Bizim görüşlerimiz alınmadan kabul edilen bu tasarıyı biz de kabul etmiyoruz" dedi.

Khouja, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ve Birleşmiş Milletler Din ve İnanç Özgürlüğü özel raportörünün yasa hakkında dile getirdiği endişelerin hiçbirinin dikkate alınmadığını da hatırlattı. Tasarının Müslümanları ikinci sınıf vatandaş olarak gördüğünü ifade eden Khouja, "Bu yasa tasarısı, bir güvenlik veya polis yasası değil, yaklaşık 600 bin Müslümanın ve gelecek nesillerin din özgürlüğünü ilgilendiren yasa tasarısıdır" diye konuştu.

Khouja, tasarının, 1912 tarihli "İslam Kanunu"ndan daha hoşgörüsüz olduğunu, devletin Müslüman derneklerin içişlerine karıştığını, Başbakan'a dini dernekleri kapatma yetkisi verdiğini, imam yetiştirilmesi için kurulacak fakülte yönetiminde İslam cemaatinin söz sahibi olmasının engellendiğini, yurt dışından gelen insan ve finansal yardımların engellendiğini ve Müslümanların tehdit unsuru olarak görüldüğünü söyledi.

"Müslümanlar çok endişeli"

Avusturya Türk İslam Birliği Başkanı Fatih Karadaş ise 21 Aralık'ta yapılacak İslam Cemaati Meclis Toplantısı'nın beklenmemesinin hükümetin Müslümanlara yönelik bakış açısını ortaya koyduğunu ve tasarının Müslümanların görüşü alınmadan meclise gönderilmesinin kabul edilemez olduğunu ifade etti. Karadaş, hukuk içerisinde kalarak eleştirilerini yapmaya devam edeceklerini vurguladı.

Viyana İslam Federasyonu Başkanı Muhammed Turhan da Avusturya'da yaklaşık 600 bin Müslüman yaşadığını belirterek, "Şu an Müslümanlar çok endişeli, gidişattan son derece memnuniyetsiz. Bunu ifadelerinden, tavırlarından okumaktayız. Gayrihukuki işler oluyor. Bizler burada var olan hukukumuzun elimizden sökülerek çekilip alındığını görüyoruz" dedi.

Hukuk içinde hakları aramaya devam edeceklerini ve hukuka uyması gerekenin öncelikle hükümet olduğunu ifade eden Turhan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İslam cemaatini dikkate almadan bir karar alınmaya çalışılıyor. Müslümanların camilerine imam yetiştirilmesi gerekiyor. Bunun kararını devlet vermeye çalışıyor. Devletin direkt müdahalesini görmekteyiz. Seküler bir anlayışla bu kabul edilebilir değil. Diğer azınlıklara verilen hukukun kahir ekseriyeti bizden alınmaya çalışılıyor. Bu da hukuka aykırı bir durumdur."

Turhan, Irak ve Suriye'deki fotoğrafların Avusturya'ya getirilip bundan bir sonuç çıkartılmasını ve bunun üzerinden Müslümanların baskı altına alınmasının doğru olmadığını vurguladı. Turhan, hukuka aykırı maddelerin tasarıdan çıkarılmaması halinde tasarının Anayasa Mahkemesi'nden döneceğini savundu.

Avusturya Türk Federasyonu Başkanı Ali Can ise din ve inanç özgürlüklerinin ulusal ve uluslararası belgelerde temel haklar arasında sayıldığına işaret ederek, hiçbir ülkenin kimseyi bu haklardan mahrum edemeyeceğini söyledi.

Avusturya İslam Kültür Merkezi Birliği Başkanı Hasan Kaya da yapılan yasal düzenlemenin Müslümanları rahatlatmak yerine rahatsız ettiğini belirtti ve gelecek nesillerin din özgürlüklerini korumak için ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı.

200 bin imza toplandı 

Basın toplantısında Müslümanların haklarını kısıtlayan yasa tasarısı hakkında toplanan imza sayısının 200 binin üzerine çıktığı bildirildi. Toplanan imzaların meclise iletileceği öğrenildi.

Bildiriye, Avusturya Türk İslam Birliği (ATİB), Avusturya Müslüman Girişimi, Viyana İslam Federasyonu, Avusturya İslam Kültür Merkezi Birliği, Avusturya Bosna İslam Federasyonu, Avusturya Mısırlı Dernekler Koordinasyonu, Avusturya Ehli-Beyt İslam Derneği, Avusturya Türk Federasyonu, Avusturya Arnavutluk Müslümanlar Birliği ve Kültür Ligi destek verdi.

Yasa tasarısı 

Avusturya hükümetinin 10 Aralık'ta üzerinde bazı değişiklikler yaparak kabul ettiği ve meclise gönderdiği "İslam Yasa Tasarısı"na yönelik eleştirilerin başında "yurt dışından finansman yasağı" maddesi geliyor. Maddeye göre, Avusturya'da görevli imamlar sadece vizeleri bitene kadar görev yapabilecek, imamlara yeni vize verilmeyecek, yeni imamlar gelemeyecek ve yabancı ülkeler dini kurumlara finansal yardım yapamayacak.

Üye sayısı 300'ün altında olan camiler, ya tüzüklerini değiştirerek İslam cemaati altında tüzel kişiliğe geçecek ya da bir yıl içinde kapanacak. Başbakan, Müslüman dini dernekleri tanıma ve lağvetme yetkisine sahip olacak. Dini cemaatler tarafından düzenlenecek etkinlikler "güvenlik" gerekçesiyle iptal edilebilecek.

Viyana Üniversitesi'nde kurulacak İslam Teoloji Fakültesi'nde Alevi ve Sünni ekollerini esas alan iki bölüm kurulacak. Buradan mezun olanlar camilerde din görevlisi olarak görevlendirilebilecek. Ancak İslam Cemaati'nin imamları eğitecek öğretim üyelerini belirleme yetkisi bulunmuyor.

Hükümetin ısrar ettiği tasarının ocak ayında meclisten geçmesi ve şubatta yürürlüğe girmesi planlanıyor.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER