ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Eylül 2013 Çarşamba 01:24

"O kapıyı sıkıca kapatalım"

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Suriye'ye askeri güç kullanma iznini görüşüyor...


ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ABD'nin olası askeri eyleminin otomatik olarak Esed'in kimyasal silah kapasitesini düşüreceğini ve bunun da rejimin askeri kapasitesine yönelik aşağı yönde bir akış etkisi yaratacağını söyledi.

ABD Kongresi'nin Senato kanadının Dış İlişkiler Komitesi'nde ABD'nin Suriye rejimine yönelik askeri güç kullanma talebi tartışılıyor. Toplantıda, yönetim kanadını ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Savunma Bakanı Chuck Hagel ve Genelkurmay Başkanı General Martin Dempsey temsil ediyor.

Sorular bölümünde, Kerry, dünyada 53 ülkenin Suriye'de kimyasal silah kullanıldığını belirttiğini, bunlardan 31'inin de bundan Esed rejiminin sorumlu olduğu açıklamasını yaptığını ve 34 civarındaki ülkenin de iddialar doğruysa Suriye'ye yönelik bir eylemi destekleyeceklerini kaydettiğini ifade etti.

Bölgedeki ülkelerin ve İsrail'in güvenliğine ve Suriye'nin İsrail'e yönelik olası hamlesiyle ilgili soru üzerine Kerry, kendisinin dün İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüştüğünü, Netanyahu'nun İsrail'in bu konuyla başa çıkma kapasitesinden oldukça güven duyduklarını belirttiğini bildirdi. Kerry, Türkiye, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Katar, ABD ve Fransa'nın da bu konuda yeterli kapasitesi olduğunu dile getirerek, "Eğer Esed dünyanın kendi suçuna yönelik uygulamasına karşılık verecek kadar aptalsa, kendisi için kesinlikle sürdürülebilir olmayacak daha da kötü bir şeye davetiye çıkaracaktır" dedi.

Kerry, bu noktada, Rusya'nın da konuya ideolojik açıdan değil, jeopolitik hareket taahhütler açısından baktığını, bu nedenle büyük bir ihtilafa neden olacağını sanmadığını ifade etti.

"Yetki geçmezse, Tahran, Pyongyang'da, Şam'da kutlama olacaktır"...

Yetki talebinin Kongre'den geçmemesi halinde Obama'nın ne yapacağına yönelik soru üzerine Kerry, bu konuda Obama'nın kendisine bir şey demediğini belirterek, "Ancak, Tahran'da, Pyongyang'da, Şam'da kalkıp bunu kutlayacaklar. Diğer birçok başkentte de insanlar, Amerika'nın ayağa kalkması ve dünyada farklılık yaratmasının (ölümünün) bir tür başsağlığını dileme sinyali verecek. Bu Amerika'nın kapasitesi ve dünyadaki vizyonumuz, liderliğimiz noktasında olağanüstü bir gerileme yaratacaktır" diye konuştu.
Başka bir soru üzerine Kerry, askeri eylemin, Kongre'nin onayını beklemesinin eylemin etkinliğinde bir azalma yaratmayacağını, hatta bazı avantajlar bile sağlayabileceğini bildirdi.
Kerry, Senatör John McCain'in sorusu üzerine, ABD'nin askeri eyleminin otomatik olarak Esed'in kimyasal silah kapasitesini düşüreceğini ve bunun da rejimin askeri kapasitesine yönelik aşağı yönde bir akış etkisi yaratacağını söyledi.

Askeri eylemin, Suriye'ye yönelik sadece mesaj değil, rejimin şimdiki kapasitesini azaltmak olduğunu belirten Kerry, "Bu sadece mesaj göndermek değil, bir etki yaratmak. Bu, sadece mesaj göndermekten daha fazlasını başarma yönünde bir eyleme geçme. Bu, Esed'in şimdiki kapasitesini azaltma (ile de alakalı)" dedi.
Kerry, başka bir soru üzerine, buradaki amaçlarının yapabilecekleri en geniş koalisyona sahip olmak olduğunu ama askeri eylemde de kaç tane ülkenin yer alacağını Obama'nın belirleyeceğini belirtti.

"O kapıyı sıkıca kapatalım"

Israrlı bazı sorular üzerine Kerry, Amerikan askerinin karaya ayak basmayacağını tekrarlayarak, "O kapıyı sıkıca kapatalım" dedi.

Genelkurmay Başkanı General Martin Dempsey ise olası askeri operasyonda sivil kayıplara yönelik soru üzerine, bu kayıpların düşük olacağını hesapladıklarını ama Suriye rejim güçlerine yönelik tahmini kayıpları, kapalı oturumda konuşmayı tercih ettiğini söyledi.
Kerry'nin konuşması sırasında, Suriye'ye yönelik askeri eylemi, iki Amerikalı yerlerinden kalkarak protesto etti. Kerry de protestocuları kasdederek, her kesimden farklı görüşlere saygı gösterilmesi gerektiğini belirtti.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER