ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Aralık 2013 Perşembe 17:37

Nusra lideri Colani: Tekfirci değiliz


Suriye’de Esed rejimine karşı savaşan El Nusra Cephesi Komutanı Ebu Muhammed El Colani, Müslümanların kafir ilan edilmesi gibi bir tutumlarının olmadığını ve ‘tekfirci’ olmadıklarını söyledi.

El Cezire Televizyonuna El Nusra Cephesi Komutanı Colani ile yaptığı özel röportajın bir kısmını yayınladı. Colani, kendilerine yapıştırılan ‘tekfirci’ etiketinden duydukları rahatsızlığı dile getirdi.

İnsanların kafir ilan edilmesine karşı olduklarını ifade eden Colani, "Biz olaylara ve insanları Kitap ve Sünnet perspektifinden değerlendiriyoruz. Biz, insanların kafir ilan edilmesini kınıyor ve kesinlikle kabul etmiyoruz. Suriye’deki toplumun, Müslüman bir toplum olduğuna inanıyoruz. Türkiye’deki toplum da Müslüman bir toplum. Mısır’daki toplum da Müslüman. Bu kesinlikle böyledir. Biz bu toplumlar içinde küfrün olduğu yönündeki iddiaları reddediyoruz. Bu tür iddiaları bilgisizce ortaya atanları cezalandırıyoruz.” dedi.

Gelecekte Suriye’nin yönetiminde toplumdan ayrı düşmeyeceklerini ifade eden Colani, "Suriye özgürleştiğinde, örneğin Şam düştüğünde ya da ülkenin yüzde 80’i özgürlüğüne kavuştuğunda; o zaman alimler düşünürler, karar vericiler ve meşru komiteler bir araya gelir toplantılar yaparlar. Ardından Allah’ın kanunlarına uygun istişarenin olduğu, adaletin sağlandığı bir yönetim şekli ortaya koyarlar.” değerlendirmesinde bulundu.

El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi Suriye’de Esed yönetimine karşı savaşan en etkin muhalif gruplardan biri olarak biliniyor. ABD tarafından terör örgütü listesine alınan El Nusra, Suriye’de radikal bir grup olarak biliniyor.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER