ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Ağustos 2014 Pazartesi 23:24

Nuri el-Maliki, ABD'yi suçladı

Nuri el-Maliki, ABDyi suçladı

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, Haydar el-Abadi'nin hükümeti kurmakla görevlendirilme kararının, anayasal bağlamın dışına çıktığı için hiçbir anlam ifade etmediğini söyledi.


Maliki, televizyon konuşmasında ABD'yi, "Cumhurbaşkanını anayasayı ihlal konusunda desteklemekle'' suçlayarak, "Adaylığım hala geçerli. Ordu ve polis teşkilatına yerlerinde sabit kalmalarını söylüyorum. Yaşananlar aksaklıktır, düzelteceğiz. Dışarıda ve içeride Kanun Devleti kualisyonunun başbakanlık hakkının engellenmesi için çalışılmaktadır" dedi.

Hükumeti kurmakla görevli tek meşru adayın kendisi olduğunu savunan Maliki, "Cumhurbaşkanı Fuad Masum'un, Abadi'yi hükümeti kurmakla görevlendirmesi, anayasal bağlamın dışına çıktığı için hiçbir anlam ifade etmiyor" ifadesini kullandı.

Irak Başbakanı Nuri el Maliki'nin Fraksiyonu Kanun Devleti, Irak cumhurbaşkanı tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen Haydar el Abbadi'ye karşı dava açacaklarını ifade etti.

Kanun Devleti fraksiyonu, Abbadi'nin Kanun Devleti Fraksiyonu içinde yer alsa da fraksiyonu temsil etmediği bu nedenle yasal yollara baş vuracaklarını açıkladı.

Maliki'nin fraksiyonun tek adayı olduğu söyleyen partililer, Maliki dışında hiç kimsenin fraksiyonu temsil etme hakkına sahip olmadığını aktardı.

Bugün Irak Cumhurbaşkanı Fuat Masum tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen Abbadi, Maliki'nin başkanlığını yaptığı Dava Partisi'nin sözcüsüydü.

Bu arada ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Cumhurbaşkanı Masum ve yeni başbakan adayı Abbadi'yi arayarak daha kapsayıcı bir hükümet için atılan bu adımı desteklediklerini ifade etti.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un da görevlendirmeyi 'ileri bir adım' olarak nitelendirdiği ve memnuniyetle karşıladığı aktarıldı.

Irak'ta hükümet krizi

Irak'ta Nuri el-Maliki'nin liderliğini yaptığı Davet Partisi, başbakan adaylarının hala Malikiolduğunu ve hükümeti kurmakla görevlendirilen Parlamento Başkan Yardımcısı Haydar el-Abadi'nin, kendisinden başka kimseyi temsil etmediğini bildirdi.  

Davet Partisi üyesi Halef Abdussamed, "Kanun Devleti Koalisyonu'ndaki Davet Partisi milletvekilleri olarak Irak halkına, cumhurbaşkanına ve federal mahkemeye, Abadi'nin adaylık için kendilerinden habersiz bazı siyasi bloklarla hareket ettiğini bildirdiğini" anımsattı.

Partinin, Federal Mahkeme'nin, "Kanun Devleti Bloğu'nun parlamentonun en büyük siyasi grubu ve adayının da Nuri el-Maliki olduğu" kararlarına bağlı olduğunu ifade eden Abdussamed, "Abadi, kendisini temsil ediyor, Davet Partisi'ni değil. Davet Patisi, anayasayı çiğneyenler hakkında dava açma hakkını saklı tutuyor" dedi.

Dava Partisi'nin, Kanun Devleti Bloğu içinde 53 üyesi olduğuna işaret eden Samed, bu kişilerden 43'ü ile iletişime geçebildiklerini ve bu kişilerin bu kararın yanında olduğunu, kalan 10 kişi ile henüz iletişime geçemediklerini ifade etti. 

Abdussamed, "Başbakan adayımız Maliki. Bu adaylığın aksi yönde başka bir karar alınmadı" dedi.

 Irak'ta Şii Ulusal İttifakı'nın Abadi'yi başbakan adayı olarak ilan etmesinin ardından Cumhurbaşkanı Fuat Masum, Abadi'yi yeni hükümeti kurmakla görevlendirmişti.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER