ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Kuvvetli Sağanak
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ağustos 2013 Çarşamba 13:35

NSU'nun ölüm listesinde Cem Özdemir de yer almış


 Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde Neonazi cinayetleri davası 4 haftalık tatile girdi ancak duruşmalarda çıkan ip uçları ve yeni bilgiler komuoyunu meşgul etmeye devam ediyor.

Baden Württemberg (BW) eyaletinde 31 kişinin uzun süre Nasyonal Sosyalist Yeraltı terör örgütü NSU adına faaliyet yürüttüğü ortaya çıkmasının ardından, şimdi de Zwickau terör hücresi zanlıları olarak bilinen Uwe Mundlos, Uwe Böhnhardt ve Beate Zschaepe aynı eyalette 14 yerde saldırı düzenlemek üzere planlar yaptığı öğrenildi.

2011 Kasım ayında Federal savcılık üç teröristin barınak olarak kullandıkları seyahat otobüsünün yangın enkazından elde ettikleri “kurban” listesinde federal çapta 10 bin kişi ve kuruma düzenlenmesi öngörülen saldırıların planlarını ele geçirmişti.

Konuyla alakalı alınan bilgilere göre listede aşırı sağcı yeraltı terör hücresi NSU’nun saldırı düzenlemek istediği isimlerin arasında BW eyalet başbakanı Winfried Kretschmann, Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir ile eyalette bilhassa yabancılara yakın olarak bilinen bazı siyasileri yani sıra emniyet kurumları da yer alıyor.

İçişleri Bakanlığı, söz konusu isimlerin niçin ve hangi sebepten NSU “kurban” listesinde yer aldıklarının bilinmediğini ve araştırmaların devam ettiğini açıkladı.

BW eyaleti içişleri bakanlığı sözcüsü Andreas Schanz komuoyuna yaptığı açıklamada, eyalette yaklaşık 150 milletvekilinin, Zwickau terör hücresinin “kurban” listesinde olduğunu belirtti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER